Reakcia FSC
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Reakcia na tlačové vyhlásenie Gemerského regionálneho združenia vlastníkov lesov (GRZVNL) k činnosti FSC Slovensko.
Tlačové vyhlásenie Gemerského regionálneho združenia je plné nepodložených tvrdení, klamstiev a osočovania. Je mi to ľúto o to viac, že GRVZNL je členom združenia FSC Slovensko v rámci jej ekonomickej komory a je aj držiteľom FSC certifikátu obhospodarovania lesov.
Napriek tomu je viac ako zjavné, že GRVZNL nepochopilo základné myšlienky FSC certifikácie a ani ciele združenia FSC Slovensko. Navyše koná v rozpore s cieľmi združenia a malo by zváži svoje ďalšie členstvo v združení.
Cieľom FSC certifikácie je podporova environmentálne vhodné, sociálne prínosné a ekonomicky životaschopné obhospodarovanie lesov. Jeden z princípov FSC certifikácie je venovaný lesom s veľkým spoločenským významom, kde zaradzujeme aj všetky pralesy na Slovensku. FSC certifikované subjekty sú v zmysle podmienok certifikácie povinné zachova v pralesoch bezzásahový manažment. Podľa mojich vedomosti sa na území obhospodarovanom členmi skupinovej FSC certifikácie GRVZNL nachádza len jedna lokalita pralesa Bokšov, konkrétne v obhospodarovaní Mestských lesov Košice. Doposiaľ sme nezaznamenali žiadny problém pri obhospodarovaní tejto lokality a ani neevidujeme žiadny podnet v súvislosti s touto lokalitou zo strany Mestských lesov Košice.
Časti tlačového vyhlásenia spojené s mojou osobou a osobou Mariána Jasíka považujem za hrubé, primitívne a ničím nepodložené osočovanie. Osobne zvážim vykonanie ďalších právnych krokov za ohováranie proti GRVZNL.
Komentár k niektorým vyjadreniam GRVZNL (text vyhlásenia GRVZNL je kuzívou):
“Východiská na začleňovanie lesov do kategórie pralesov sú účelovo prispôsobené a nezodpovedajú medzinárodným kritériám” - GRVZNL nešpecifikuje v čom sú účelovo prispôsobené a ktorým medzinárodným kritériám nezodpovedajú, bolo by dobré aby to uviedli. Metodika na identifikáciu pralesov bola schválená vedeckou radou, viac informácii je na HYPERLINK "http://www.pralesy.sk/projekt/projektovy-tim.html" http://www.pralesy.sk/projekt/projektovy-tim.html
“Celé zavádzanie o stave pralesov na Slovensku je podriadené jedinému cieľu členov projektového týmu. Tým cieľom sú peniaze daňových poplatníkov Nórskeho kráľovstva.” – hrubé klamstvo a osočovanie. Chápem to tak, že ak niekto nemá vecné argumenty, tak sa uchyľuje k primitívnym klamstvám a osočovaniu. Hlavným cieľom projektu „Ochrana pralesov Slovenska bola identifikácia pokiaľ možno všetkých lokalít pralesov a ich ochrana. Aktivity ciele a výsledky projektu sú podrobne uvedené na web stránke HYPERLINK "http://www.pralesy.sk/projekt/" http://www.pralesy.sk/projekt/
“Činnos projektového týmu FSC Slovensko je kontraproduktívna, lebo na základe vlastných účelovo prispôsobených kritérií zaraďujú hospodárske lesy do kategórie pralesov”. – táto formulácia, jasne preukazuje, že GRVZNL nemá žiadne vedomosti o použitej metodike mapovania pralesov a nedali si ani len tu námahu, aby si preverili výsledky, lebo žiadna z identifikovaných lokalít pralesov nie je hospodárskym lesom. Metodika a výsledky projektu sú verejne prístupné na HYPERLINK "http://www.pralesy.sk" www.pralesy.sk
“Aby naplnili ciele projektu tlačia na štátnu správu a MŽP, aby vyhlasovala rezervácie v rozpore so všetkými pravidlami platnými v rozvinutých európskych krajinách.” – absolútne zavádzanie. Medzi cieľmi projektu nebolo vyhlásenia žiadnej rezervácie, lebo by to v rámci projektu nebolo ani možné (proces vyhlasovania trvá zvyčajne niekoľko rokov). Cieľom projektu bolo len spracovanie 5 projektových návrhov na vyhlásenie rezervácii tam, kde boli identifikované lokality pralesov mimo súčasného 5. stupňa ochrany. V prípade návrhov nových prírodných rezervácii sa postupuje v zmysle našich zákonných predpisov, navyše tomu predchádza komunikácia s dotknutými obhospodarovateľmi lesov, pričom špeciálny dôraz sa kladie na komunikáciu a získaniu súhlasu neštátnych vlastníkov. Projekt skončil v decembri 2010, naše aktivity v roku 2011 a roku 2012 sú dokladom toho, že sme zabezpečili kontinuitu a pokračovanie aktivít projektu.
“Konanie projektového týmu a riaditeľa FSC vedie k zneváženiu myšlienok FSC, následne k strate dôvery k značke FSC medzi vlastníkmi a užívateľmi lesov.” – naopak GRVZNL zjavne nepochopilo základné myšlienky a ciele FSC certifikácie a svojím vystupovaním znevažujú značku FSC. Cieľom FSC certifikácie je podporova environmentálne vhodné, sociálne prínosné a ekonomicky životaschopné obhospodarovanie lesov. Jeden z princípov FSC certifikácie je venovaný lesom s veľkým spoločenským významom, kde zaradzujeme aj všetky pralesy na Slovensku. FSC certifikované subjekty sú v zmysle podmienok certifikácie povinné zachova v pralesoch bezzásahový manažment. Ak sa GRVZNL nevie stotožni s takýmito požiadavkami FSC certifikácie, malo by odstúpi od FSC certifikácie a zároveň vystúpi zo združenia FSC Slovensko, lebo koná v rozpore s cieľmi združenia. Táto otázka bude predmetom najbližšieho valného zhromaždenia združenia FSC Slovenko.
„GRZVNL bude informova medzinárodnú organizáciu FSC so sídlom v Bone a veľvyslankyňu Nórskeho kráľovstva o tom, že peniaze daňových poplatníkov slúžia na potieranie práv vlastníkov lesov na Slovensku. Vlastníci lesov nie sú proti ochrane prírody, ale proti tomu, aby sa ochrana prírody zneužívala proti oprávneným a chráneným záujmom vlastníkov a užívateľov lesov. Ďalej sú proti spôsobu akým sa chránené územia vyhlasujú.“ - ďalšia nepravda, FSC Slovensko nevykonáva žiadne aktivity, ktoré by potierali práva vlastníkov lesov, naopak vykonáva aktivity zamerané na lepšie rešpektovanie týchto práv v rámci právneho systému Slovenskej republiky. GRVZNL by malo konkretizova ako FSC Slovensko, alebo moja osoba potiera práva vlastníkov lesov.
Celé tlačové vyhlásenia svedčí o tom, na akú úroveň komunikácie kleslo súčasne vedenie GRVZNL. Je plné nepodložených klamstiev a osočovania.
Ing. Juraj Vysoký, výkonný riaditeľ