Rádio Slovensko o spoznaní tajomstiev lesa a zveri: Drevo vždy živé
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rádio Slovensko odvysielalo reportáž pod názvom Zvezte sa unikátnou železničkou a spoznáte aj tajomstvá lesa a zveri, ktorá je publikovaná na portáli RTVS. Deti na Vychylovke poteší úvraťová železnička a spoznajú zákonitosti prírody, píše v úvode autor.
V Rádiu Slovensko vedúca Lesníckeho drevárskeho múzea vo Zvolene Veronika Horská Šebíková vyrátala populárne expozície: „Stálou expozíciou je drevo vždy živé a druhou je výstava hlas lesa. Chodia k nám od maličkých škôlkarov, cez žiakov základných škôl, stredoškolákov, vysokoškolákov, až po rodiny s deťmi, ale zavítajú k nám aj starí rodičia s vnúčatami.“ Rozvoj baníctva v stredoveku vyvolal potrebu ochrany lesa, veď už panovníčka Mária Terézia u nás zaviedla v 18. storočí Lesný poriadok pre Uhorsko.
V Rádiu Slovensko v seriáli o zdravom lese redaktora Marcela Hanáčeka fascinovalo, ako mnohí lesníci dokázali hovoriť o lese a preto dal slovo aj Dávidovi Hančinskému: „Ako sa my ľudia rodíme, tak sa rodí aj les. Ako u ľudí sa vychovávajú deti, tak my lesníci vychovávame les. Postupne ho privádzame až k dospelosti. Na konci je dospelý strom, ktorý z jeho stanovištia zoberieme a vytvoríme rôzne produkty. Dovtedy nám zadržiava oxid uhličitý a chráni pôdu.“ Les má veľa výhod a okrem čistého prostredia zadržiava vodu v krajine, čo má veľký význam v prípade riešenia negatívnych dopadov klimatických zmien.
Unikátna je aj prírodná pamiatka Vychylovské prahy, ktorá je v správe Štátnej ochrany prírody a nájdeme ju na Kysuciach. Lesník Jozef Zatlukal stál pri projekte náučného chodníka vo Vychylovke, o čom pre web RTVS povedal: „Les to sú pľúca a krv krajiny, keďže stromy produkujú kyslík a zadržujú vodu v prírode a tak v celej krajine.“ A tak sa o význame lesa môžeme dozvedieť viac nielen v lesníckom múzeu vo Zvolene, ale aj po potulkách lesmi po Slovensku.
Link na článok a reportáž: Ako sa rodí les? (rtvs.sk)