Putovanie po štajerskej drevenej ceste
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Poznáme vínne, pivné či syrové cesty. Je viacero kráľovských trás. Chorváti majú dokonca aj hľuzovkovú cestu. Ako sa píše v Hospodárskych novinách, v doline rieky Mur, okrese Murau v Štajersku, zasa možno putova po netradičnej drevenej ceste.
Drevená cesta v doline rakúskej rieky Mur má svoju logiku. Šesdesiat percent z 1 385 štvorcových kilometrov okresu Murau pokrývajú husté lesy. Smreky, červené smreky, brezy, javory boli stáročia popri kameni základným miestnym stavebným materiálom a ich vývoz do iných častí krajiny v podobe guľatiny, ale aj trámov, dosák či šindľov bol dôležitým zdrojom obživy obyvateľov chudobnej doliny.
ZRUČNÍ REMESELNÍCI
Pätinu ľudí tam dodnes živia príjmy z poľnohospodárstva, lesov, zo spracovania dreva, z drevárskej výroby a odvetví, ktoré sú nejako s drevom späté. ¼udia, ktorí pracovali s drevom, boli zvyčajne výnimočne zruční remeselníci s výrazným vkusom a zmyslom pre estetiku. Dokazujú to aj početné zachované drevené obytné domy, kostoly, kaplnky i Božie muky, mosty a vodné mlyny. Dnes možno už ani nevyužívané staré stajne, sklady či iné hospodárske objekty.
NEPATRÍ MINULOSTI
Kým v slovenských mysliach najmä na vidieku sa stalo drevo symbolom biednej minulosti a stali sme sa vyznávačmi nových stavebných materiálov, v Štajersku má drevená konštrukcia stále svoju hodnotu. Samozrejme, súčasní architekti i stavebné firmy dali dreveným stavbám inú podobu. Výroba podporuje stavanie z dreva aj tým, že dodáva stavebníkom celé drevené panely, z ktorých sa dá rýchlejšie zmontova stena. Drevo sa síce v súčasnej štajerskej architektúre kombinuje čoraz viac s kovom, so sklom či s betónom, ale musí ma dôstojné zastúpenie všade, kde sa niečo stavia.
Drevo je jednoducho v móde. Nejde pritom o cenu, ale o pocit, že drevo k architektúre tejto doliny jednoducho patrí. Vôbec nejde iba o rodinné domy, napokon, pri nich sa azda najviac používajú tehly či prefabrikáty. Drevený vonkajší obklad sa používa neraz aj na murované stavby či iné konštrukcie.
NÁPAD PRE TURISTIKU
Drevenú cestu, ktorá vedie dvadsiatimi štyrmi obcami, založili v roku 1999 miestni nadšenci tradícií i modernej architektúry zo združenia Drevený svet s podporou miestnej živnostenskej komory, niekoľkých väčších firiem a lokálnych filiálok veľkých bánk. Označili na nej sedemdesiat najoriginálnejších drevených stavieb. Vôbec však nejde iba o staré stavby. Naopak, drevenými pamätníkmi sú práve moderné objekty, ktoré dokazujú, ako nápadito sa dá drevo využi aj v súčasnej architektúre.
Pretože viaceré firmy nemajú otvorené dvere iba pre klientov, ale aj pre náhodných okoloidúcich, ako aj pre skupiny školákov, možno sa na drevenej ceste na vlastné oči presvedči o súčasnom kolobehu drevenej suroviny. Vo FrojachuKatschi možno napríklad navštívi jeden z najmodernejších rakúskych drevospracujúcich podnikov, ktorý vyrába aj montované domy a drevené stavebné dielce. V dedinke Steierisch Lassnitz či v St. Lambrechte možno zájs na prehliadku teplární, ktoré špičkovými technológiami vyrábajú teplo z hoblín a pilinového drevospracujúcich podnikov v doline.
Pre individuálnych návštevníkov, peších výletníkov, skupinky či školské výlety, ba dokonca aj pre cykloturistov, sú spracované a na informačných tabuliach opísané trasy od objektu k objektu, ktoré sú svedkami odvekej drevenej doby, ktorá sa začala v staroveku a doteraz sa nekončí. Osobitná cyklotrasa i peší chodník sú vytýčené medzi jednotlivými drevenými mostami.
***
DREVENÉ JE AJ PARKOVISKO
* Z dreva je nová bungalovová a chatová osada, hotel, reštaurácie i bar v lyžiarskom stredisku Kreischberg a všetky reštaurácie a bufety na lyžiarskych svahoch. V malebnom stredovekom okresnom mestečku Murau je z dreva aj prekryté nádvorie radnice s výstavnými a rokovacími priestormi, nádherný domov dôchodcov, nápadito čiastočne na pilótach riešená budova turistického informačného strediska, hudobný pavilón, zámocké schody, a dokonca aj kryté parkovisko pre 61 áut, vraj jediné drevené parkovisko v Európe. Z drevených konštrukčných materiálov je viacero elegantných odvážne riešených mostov, ktoré preklenujú rieku Mur. Most dvadsapä metrov nad riekou medzi St. Georgenom a St. Lorenzenom je najdlhším dreveným mostom bez piliera. Majstrovské dielo je 85 metrov dlhé a 8,6 metra široké a unesie až 60-tonovú záaž. Drevené sú vari všetky priestranné športové haly v doline, viaceré nové distribučné sklady i výrobné haly. Z dreva je aj múzeum dychovej hudby v Oberwôltze i múzeum fajok v Scheiflingu či jazdiareň v Schöderi. Drevo je aj najčastejším materiálom miestnych umelcov.
(Hospodárske noviny, 5.4.2007)