Prvý slovenský ekológ
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pri príležitosti 100. výročia narodenia Františka Jozefa Turčeka sa vo Zvolene uskutoční 11. a 12. decembra konferencia s medzinárodnou účasťou pod názvom FJT100.
František Jozef Turček sa narodil v učiteľskej rodine v Badiciach v Nitrianskom okrese 3. decembra 1915. Po základnej škole začal navštevovať gymnázium. Keď ho rodičia prinútili zmeniť školu v dobrej viere, že nájde lepšie uplatnenie v živote, stal sa študentom učiteľského ústavu.
- Jeho túžba poznávať prírodu bola silnejšia ako predstava budúceho učiteľského povolania, a školu opustil. Zamestnal sa ako lesný praktikant na lesnej správe, popritom publikoval. Stal sa známym a prijal pozvanie pracovať v lesníckom výskume, - približuje Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.
Turček je považovaný za prvého slovenského ekológa, pretože ako prvý sa zaoberal kvantitatívnym ekologickým výskumom živočíšnych populácií a spoločenstiev. Najpodrobnejšie sa venoval drobným hlodavcom a vtákom významným pre ochranu lesa.
Medzi najčastejšie citované práce patria jeho dve knižné monografie o ekologických vzťahoch vtákov a cicavcov k drevinám, ktoré vydalo Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied v nemeckom jazyku.
- Pozornosť si zaslúži nielen ako jedinečný vedec, ale aj pre svoje charakterové vlastnosti. Jeho nekomformné postoje vyústili do diskriminácie, musel zmeniť zamestnanie, - ozrejmuje A. Krištín.
Zaslúžené uznanie sa mu dostalo na konci života v Slovenskej akadémii vied na pracovisku v Banskej Štiavnici, kde pôsobil 13 rokov do roku 1977, keď predčasne zomrel vo veku 61 rokov.
Konferencia na jeho počesť sa uskutoční 11. -12. decembra na Technickej univerzite vo Zvolene. Účastníci si Turčekovu osobnosť a dielo uctia aj odhalením pamätnej tabule v priestoroch zvolenského Ústavu ekológie lesa.
Referáty na konferencii prednesú poprední slovenskí a českí ekológovia.
- Bude sa hovoriť napríklad o expanzii ryšavky tmavopásovej na juhovýchodnom Slovensku, o veľkých šelmách v Česku, ale aj o výživových potrebách losa mokraďového.
Druhý konferenčný deň spestrí premietnutie krátkych filmov o myšiach a o Biosférickej rezervácii Poľana.
- Konferencia okrem prezentovania nových poznatkov prispeje k splateniu dlhu nášmu nedocenenému vedcovi. Z jeho diela čerpá nielen vedecká obec, ale aj lesníci v praxi, poľovníci, ochranári prírody, pracovníci v oblasti životného prostredia, - dodáva A. Krištín. Podujatie organizuje Technická univerzita vo Zvolene, Ústav ekológie lesa SAV, Univerzita Mateja Bela, Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Prihlásených je 120 účastníkov, očakáva sa ešte vyšší počet.
Zdroj: MY Zvolensko-podpolianske noviny