Prvenstvo Slovenska v objeme náhodnej ťažby na hektár smrečín
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V stredoeurópskom priestore je Slovensko krajinou s dlhodobo najvyšším objemom náhodnej ťažby, spôsobenej podkôrnym hmyzom na jeden hektár smrečín. Za obdobie deviatich rokov v rokoch 2010 – 2018 bol na Slovensku evidovaný priemer 4,6 m³/1 ha. Ostatné okolité krajiny evidovali za toto obdobie objem náhodnej ťažby na úrovni 1,3 – 2,2 m³ na jeden hektár smrekových porastov. Priemerný objem v Česku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku a na Slovensku dosiahol v sledovanom období hodnotu 2,3 m³/1 ha.
Zastúpenie smreka z piatich uvedených krajín, v ktorých patrí smrek medzi hlavné hospodárske dreviny, je na Slovensku 23% a plocha smrekových porastov dosahuje u nás približne 460 000 hektárov. Z tohto pohľadu patríme medzi štáty s nižším zastúpením smreka a máme najnižšiu plochu smrekových porastov. Smrek je najviac zastúpenou drevinou v Česku (48%) a v Rakúsku (46%). V Nemecku pestujú smrek na najväčšej ploche (3 mil. ha). Najnižšie zastúpenie má smrek v Poľsku (6,4%).
Objem náhodnej ťažby, spôsobenej podkôrnym hmyzom, dosiahol v stredoeurópskom priestore rekordné hodnoty už v roku 2017, no v minulom roku dosiahne podľa odhadov odborníkov vo väčšine týchto krajín historické maximá. Konštatujú, že situácia sa už v mnohých prípadoch vymkla spod kontroly a celkový odhad objemu spracovaného lykožrútového dreva v minulom roku sa pohybuje na úrovni 40 mil. m³. Na Slovensku má byť tento ukazovateľ vo výške 4 mil. m³, čo je oproti roku 2017 nárast o 11%.
Zdroj: Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti Jíloviště – Strnady.