Prvé súkromné rezervácie majú 12 rokov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Prvé dve súkromné prírodné rezervácie na Slovensku aj v strednej Európe Vlčia a Rysia zriadilo lesoochranárske zoskupenie VLK pred 12. rokmi.
BRATISLAVA (SITA) - Rezervácia Vlčia s rozlohou vyše 21 hektárov sa nachádza v Prešovskom kraji v pohorí Čergov. Bukovo-jedľový les odkúpilo združenie VLK ešte v roku 1998 od súkromníka za 3,2 milióny korún (cca 100 000 eur), pričom na kúpu sa zozbierali ľudia z 19 krajín celého sveta prostredníctvom zbierky Kúp si svoj strom. Odvtedy sa vo Vlčej nezasahuje, neťaží sa drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje. Rezerváciu s najvyšším 5. stupňom ochrany sa podarilo pre problémy s úradmi vyhlásiť až 1. apríla 2004. "Predmetom ochrany nie je žiaden konkrétny druh, ktorý by bol uprednostňovaný pred ostatnými, ale sú to úplne všetky druhy, ktoré tu žijú," píše združenie na svojej stránke.
Prevládajúcimi drevinami vo Vlčej sú buk, javor horský a jedľa, primiešaný je javor mliečny, brest, breza, vzácna vŕba sliezska a v podhrebeňovej časti sa vyskytuje aj jarabina vtáčia. Z chránených druhov rastlín sa tu vyskytuje ľalia zlatohlavá, z ohrozených vstavačovec bazový a ozdobou podhrebeňových svahov sú mliečivec alpínsky, kýchavica biela Lobelova a cesnak hadí. Z vtákov možno vo Vlčej vidieť a počuť pinku lesnú, slávika červienku, drozdov, penicu, sluku, kolibkáriky, brhlíka, muchárika, štyri druhy sov, orla skalného aj orla krikľavého. Bežné sú srnce, jelene a diviaky, zo šeliem sa na území pohybujú vlky, rysy a jeden medveď.
Súkromná prírodná rezervácia Rysia má rozlohu 30,49 ha a nachádza sa v Trenčianskom kraji v centrálnej časti Strážovských vrchov. Zoskupeniu VLK les daroval v roku 1998 súkromný majiteľ, ktorý v lese nezasahoval už od roku 1994. Rysia sa stala druhou súkromnou rezerváciou v strednej a východnej Európe, v ktorej platí najvyšší, piaty stupeň ochrany, taktiež 1. apríla 2004. "V našej rezervácii nezasahujeme do prírodných procesov, čiže neťažíme tam stromy, ale ani nesadíme stromy, nevyťahujeme suché ani spadnuté stromy, nepoľujeme na zver a nesypeme tam chemikálie na potlačenie škodcov," vysvetľuje VLK. Rovnako ako Vlčia, aj Rysia je zaradená do národného zoznamu navrhovaných území európskeho významu NATURA 2000. Lesné porasty majú prirodzené drevinové zloženie s prevahou buka, pomerne hojne sa vyskytuje aj breza previsnutá, sporadicky sa vyskytujú jarabina vtáčia, vŕba rakyta a smreky, borovice a smrekovce. Staré stromy poskytujú dostatok dutín pre sýkorky, brhlíka, muchárika, žlnu zelenú i ďalšie vtáky. Z kopytníkov tu možno stretnúť jeleniu, srnčiu i diviačiu zver. Spomedzi veľkých cicavcov sa tu vyskytujú v hojnom množstve rysy a medvede.
Obe rezervácie plánuje VLK zväčšovať postupným prikupovaním okolitých lesných pozemkov. Zbierka Kúp si svoj strom preto stále pokračuje, pričom jeden strom je možné kúpiť si za 50 eur na internetovej stránke http://www.wolf.sk/sk/kup-si-svoj-strom/kup-si-svoj-strom-zachranis-les . K 31. marcu VLK predal už 2 513 stromov. "Môžete sa pridať k tým, ktorí sa symbolickou kúpou stromov snažia zachrániť kúsok divočiny na Slovensku," uzatvára VLK.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.