Pružnejšie otváranie závor
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nedávny komplikovaný zásah záchranárov, keď sa pre zamknutú závoru nemohli dostať k zranenému cyklistovi vo vojenských lesoch, odhalil slabé miesta v komunikácii záchranných zložiek a správcov územia.
Do vojenských lesov vo Vojenskom obvode (VO) Valaškovce vstupuje po novele zákona o vojenských obvodoch od 1. júla verejnosť bez povolenia. Turisti sa do nich vyberajú najčastejšie cez víkendy. Práve vtedy sú ale všetky závory na účelových cestách pozamykané.
K cyklistovi, ktorý ignoroval značku zákaz vjazdu vedľa rampy na účelovej ceste vo VO sa nemohli záchranári dostať kvôli zamknutej závore. K nehode totiž došlo cez víkend. Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková potvrdila, že závory a brány sú otvorené len cez pracovné dni. Od rána do štvrť na sedem večer.
„Môžem potvrdiť, že záchranári Falck čakali pri zamknutej závore približne 20 minút. Najskôr kontaktovali Krajské operačné stredisko (KOS), kde im prisľúbili pomoc. Medzitým však zalarmoval známy zraneného cyklistu kompetentného zamestnanca, ktorý prišiel po 20 minútach odomknúť závoru a ambulancia mohla vyštartovať na pomoc pacientovi,“ povedala Alena Lacyková-Krčová, hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku.
Krkolomný spôsob ale nesedí s vyjadreniami ministerstva obrany. Balleková argumentovala, že Vojenské lesy a majetky (VLMSR) majú pre prípad poskytnutia lekárskej pomoci vypracovaný traumatologický plán s telefónnymi číslami na vedúcich lesných správ a lesníkov. Ten ale skôr počíta s úrazom zamestnancov a dodávateľov prác pre VLM SR, ktorí sú v lesoch v pracovných dňoch, než s úrazom turistu v nedeľu. Ráta totiž s prítomnosťou zamestnancov v lesoch.
Že sa na víkendové úrazy verejnosti myslelo „päť minút po dvanástej“, dokazuje, že hoci novela zákona so zapracovanou povinnosťou súčinnosti so záchrannými zložkami vstúpila do platnosti 1. júla, praktické veci riešili neskôr.
Marta Fabianová za ministerstvo vnútra, ktoré má pod palcom Integrovaný záchranný systém (IZS), uviedla, že 18. júla poskytli prednostovi Úradu vojenských obvodov kontakty na všetky koordinančné strediská IZS. K tomu aj „navrhnutý spôsob komunikácie“.
„Čo ak by sa taká nehoda stala hneď 4. júla? Mali to urobiť v marci a potom mať spoločné cvičenie, aby odhalili nedostatky,“ myslí si zdroj, ktorý v lesoch pracuje. Prípad zablokovaných záchranárov podľa všetkého kompetentných „nakopol“. Po iniciatíve koordinačných stredísk IZS majú operátori tiesňového volania potrebné kontaktné údaje a upravenú metodiku postupu v podobných prípadoch. Boris Chmiel, hovorca Operačného strediska záchrannej služby SR potvrdil, že ak niekto zavolá na tiesňovú linku 155 a potrebuje urgentnú pomoc vo vojenských lesoch, ich operátori majú najnovšie čísla na pevné linky a mobily nepretržitej strážnej služby vojenských lesov.
Problémov vo vojenskom obvode Valaškovce je viac. Závory majú svoje čísla. Tie ale nie sú zviditeľnené. Od každej majú kľúč najmenej traja ľudia. Bolo by dobré, ak by sa čísla závor označili v teréne a dispečerom na IZS poslali k číslu závory zoznam ľudí s kľúčmi. Aby nezabudli aj na urbárske spoločnosti. Problém ale môže nastať, keď cez víkend nebudú nablízku.
Väčšina tých, ktorí majú kľúče, býva v dedinách pod lesmi. V tých na južnej strane pohoria je ale neuveriteľne slabý signál. Týmto problémom sa už zaoberali aj poslanci Poruby pod Vihorlatom. „O nápravu sme listom žiadali mobilného operátora. Reagoval, že rozšírenie kapacity siete, ktoré by malo výrazný vplyv na kvalitu šírenia rádiového signálu, v našej obci neplánujú,“ zacitoval z odpovede starosta Juraj Kriška.
(Zdroj: Korzár, 10.9.2012)