Proti Green Dealu sa v Európe dvíha vlna odporu: Ďalšie zdražovanie základných životných potrieb je neprípustné
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Portál SITA Energetika sa venuje téme Zelenej dohody, známej ako Green Deal. A pripomína, že o Green Deale sa momentálne v Bruseli nehovorí. Ako uviedol v aprílovom rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ Rady Európskej únie pre dopravu, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie Peter Javorčík, slovné spojenie Green Deal sa stalo nie úplne populárnym slovom.
„Tá politická atmosféra sa veľmi zmenila. Je to už trošku maskované v tom, že sa hovorí skôr clean a nie green, ale do veľkej miery je to stále o dekarbonizácii,“ povedal Peter Javorčík. Momentálne si už podľa neho v Bruseli asi každý priznal, že Green Deal nebol najlepší prístup, keď sa hľadelo len na tie zelené ciele.
„Európska únia (EÚ) je plná paradoxov. Výnimkou nie je ani energetika. Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa únia snaží všetkými možnými aj nemožnými prostriedkami odtrhnúť od ruských energií, no vlani sme nakúpili o 18 % viac ruského LNG,“ píše v článku šéfredaktor Martin Dargaj.
Ako upozornil v rozhovore pre portál SITA Energetika predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Vojtech Ferencz, Európska únia vymýšľa všelijaké „zelené“ projekty typu Green Deal, pri environmentalistike sa tvári pápežskejšie ako pápež, no polovica Bruselu kúri mazutom. Ťažkým vykurovacím olejom, nepodareným zvyškom frakčnej destilácie ropy.
„Mal som veľa diskusií s lokálnymi obyvateľmi Bruselu a neviem či viete, ale polovica Bruselu je vykurovaná fyzicky topným olejom, takzvaným mazutom. Kde je tá zelená Európa? Kde je ten Green Deal? Ja by som sa úctivo opýtal, pretože spaľovať mazut v terajšom prostredí, keď pomaly Brusel ide regulovať aj tie krby, kachle a neviem čo, kde sa spaľuje drevná hmota. Tak by som povedal, chlapci, tak pozrite sa, čo robíte v Bruseli, čím vykurujete,“ povedal Vojtech Ferencz. Druhá polovica Bruselu je vykurovaná zemným plynom a podľa Ferencza sa netreba zrejme dvakrát pýtať, odkiaľ ten plyn pochádza.
Proti dopadom Green Dealu sa v Európe zdvíha vlna odporu. Poľský premiér Donald Tusk varoval Európsku úniu pred zavedením vlani schváleného nového systému emisných povoleniek. Takzvaný systém ETS2 má od roku 2027 zaťažiť ceny pohonných hmôt a fakticky viac zdaniť domácnosti, ktoré využívajú na kúrenie plyn a uhlie.
Podľa zástupcov priemyslu, už existujúci systém emisných povoleniek ETS znižuje ich konkurencieschopnosť voči ostatným krajinám sveta. Európska komisia môže byť ku zmenám dotlačená dohodou členských štátov na Rade EÚ, ktorej Poľsko aktuálne predsedá.
Téma Green Dealu je napríklad veľmi výbušná aj v Českej republike. Predseda najsilnejšieho opozičného hnutia ANO Andrej Babiš pre parlamentnými voľbami v ČR opakovane prehlásil, že vstup systému ETS2 do platnosti nepripustí a bude sa s Európskou komisiou radšej súdiť. Podľa europoslanca Alexanfra Vondry (ODS) nesmie EÚ politicky ani hospodársky „dovoliť ďalšie zdražovanie základných životných potrieb“.
Link na celý článok: „Výkladná skriňa“ Green Dealu skrachovala, všetci sa divia ako za socializmu v ČSSR - SITA Energetika