Projekt Národného lesníckeho centra je založený na najmodernejších technológiách prieskumu Zeme: Využitie v nových metódach ochrany a využívania lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum pracuje na projekte FOMON – Výskum a vývoj bezkontaktných metód pre získavanie geopriestorových údajov za účelom monitoringu lesa pre zefektívnenie manažmentu lesa a zvýšenie ochrany lesov. Vytvoriť dlhodobý, excelentný, výskumný, vývojový a inovačný ekosystém v oblasti získavania a spracovania geopriestorových údajov bezkontaktnými metódami na báze aktívneho partnerstva medzi štátnym, verejným a priemyselným sektorom výskumu a vývoja. Taký je zámer projektu Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Píše o tom portál SME.sk.
Do projektu sú podľa informácií portálu SME.sk zapojené ďalšie štyri subjekty: Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Komenského v Bratislave, softvérová poločnosť YMS z Trnavy a Žilinská univerzita v Žiline. Národné lesnícke centrum, ktoré je hlavným riešiteľom a koordinátorom projektu, naň získalo viac ako 9,7 mil. eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Projekt spolufinancuje z vlastných zdrojov sumou presahujúcou 700 tisíc eur.
„Aktivity projektu sú zamerané hlavne na skvalitňovanie vysokošpecializovaných inžinierskych procesov a finálne spracovania údajov tak, aby sa zabezpečila čo najvyššia účelnosť z pohľadu potrieb užívateľov z prostredia štátnych, verejných a súkromných organizácií,“ povedal pre SME.sk hovorca Národného lesníckeho centra Igor Viszlai.
Cieľom projektu je vývoj metodík a postupov získavania a prvotného spracovania rozsiahlych súborov údajov zozbieraných s využitím najmodernejších bezkontaktných technológií pozemného, mobilného a leteckého diaľkového prieskumu Zeme. Tie bude možné využiť vo viacerých oblastiach, napríklad: lesné hospodárstvo, hospodárska úprava lesov, nové metódy ochrany a využívania lesov, drevársky a drevospracujúci priemysel, doprava a logistika, stavebníctvo, architektúra, kartografia a projekčná činnosť, ochrana životného prostredia, zisťovanie stavu a využiteľnosti krajiny, aplikácie v riadení štátu: bezpečnostné systémy, riadenia kritickej infraštruktúry, riadenie a predvídaní rizík, rizikových situácií v spoločnosti, technológie určené na vývoj softvérových produktov zameraných na podporu manažmentu prírodných zdrojov.
Link na celý článok:
https://regiony.sme.sk/c/22862413/projekt-mapuje-aj-klimaticke-zmeny.html