Prognózujú vývoj v lesníctve
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministertsvo pripravilo dlhodobú víziu vývoja agropotravinárstva Slovenska pod názvom Prognóza a vízia vývoja slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a vidieka do roku 2025 sa nachádza v procese pripomienkového konania.
Podľa vízie do roku 2025 v lesníctve klesne počet neštátnych
subjektov na 60 % terajšieho stavu a zamestnanos sa zníži o tretinu.
Počty štátnych subjektov zostanú zachované, ale klesne zamestnanos
zo súčasných 36 na 26 000 osôb. Náhodná ažba dreva dosiahne hodnotu
asi 50 % z jeho celkovej ažby. Škody vetrom sa zvýšia.
S ohľadom na aktuálnu vekovú štruktúru dôjde podľa autorov štúdie v ďalších desaročiach k zvýšeniu celkových ažbových možností. Objem ažby dreva môže by v horizonte prognózy oproti súčasnému stavu vyšší až o približne 30 %. Objem skutočne realizovanej ažby dreva sa však líši od plánovanej, a to najmä v dôsledku výskytu kalamít (náhodných ažieb). Dochádza tým k prekračovaniu celkového objemu plánovanej (únosnej) ažby dreva.
Z uvedených dôvodov odvodili tri varianty prognózy vývoja ažby dreva:
o Realistický variant (R) – vychádza z predpokladu, že mimoriadne veľké kalamity (1965, 2004) sa vyskytujú približne každých 40-80 rokov, to znamená, že s takouto veľkou kalamitou sa v realistickej prognóze do roku 2025 a vízie (2050) neuvažovalo.
o Optimistický variant (O) – vychádza z predpokladu, že výskyt kalamít a z toho vyplývajúci objem náhodných ažieb nespôsobí prekračovanie plánovaného objemu ažieb dreva.
o Pesimistický variant (P)– vychádza z predpokladu, že rozsah kalamít, a teda aj náhodných ažieb bude ma stúpajúcu tendenciu na úrovni vývoja posledných desiatich rokov.
Vývoj ažby dreva predpokladajú v rozpätí optimistického až realistického variantu prognózy.
Vzhľadom na súčasné nedostatočné zastúpeniu 20-50 ročných lesných porastov autori štúdie očakávajú po období rokov 2040-2050 pokles ažby dreva. Vývoj náhodných ažieb vraj môže v roku 2050 dosiahnu hodnotu približne 50 % z celkovej ažby dreva.
Na základe dlhodobého vývoja škodlivých činiteľov a súčasného stavu sa očakáva zvyšovanie škôd spôsobovaných abiotickými a biotickými škodlivými činiteľmi. Škody vetrom sa budú zvyšova a do roku 2050 sa budú pohybova od 2 mil. m3 do 4 mil. m3. Na základe tendencie vývoja populácie niektorých významných škodcov (mníška veľkohlavá) sa očakáva skracovanie periód medzi ich jednotlivými gradáciami a zároveň expanzia škodcu do nových lokalít. V horizonte vízie sa v obnove lesa predpokladá prirodzená obnova v rozsahu približne 40 % obnovovanej plochy lesov. Trend vývoja umelej obnovy sa predpokladá na úrovni súčasného rozsahu, t.j. 60-70 %.
V lesníctve sa výraznejšie uplatní diferenciácia používaných ažobných technológií podľa druhu porastov z záujme obmedzenia ekologických škôd, rozšíri a skvalitní sie lesných ciest. Harvestormi sa vykoná 3,1 % ažby dreva, zvyšok ako doposiaľ motorovými pílami. V približovaní dreva sa zvýši podiel univerzálnych kolesových traktorov na 49 % a lesníckych lanoviek na 15 %. Dåžka lesných ciest sa oproti súčasnosti zvýši o 710 km.
(mp)