Príroda predčasne začína pripomína jeseň
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Hoci je polovica augusta, v niektorých oblastiach už listy menia farbu a začínajú opadáva.
Riaditeľ správy Chráneného krajinného územia Malé Karpaty Viliam Klescht hovorí, že na juhozápade v okolí Pezinskej Baby stromy strácajú chlorofyl, začínajú sa vyfarbova do žlta, do hneda. „Vlaňajšok bol úplne v protiklade. Tento rok však počasie urýchlilo aj príchod jari, všetko kvitlo skôr. Nedostatok vody sa prejavil v obrannom mechanizme rastlín a listy sa vyfarbujú takto skoro. Lesy na Pezinskej Babe by sa pri štandardnom počasí určite nemali takto správa," hovorí Klescht.
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho hovorí, že zvyčajne začínajú stromy meni farbu na prelome septembra a októbra, opadáva koncom októbra.
„Problém sa začal už v zime. Na juhu nebol súvislý sneh, čiže po zime neostali v pôde zásoby vody. Apríl bol mimoriadne suchý, niekde nepadol ani milimeter zrážok, z celoslovenského hľadiska padlo len jedenás percent dažďa v porovnanís dlhodobým priemerom, čo prehåbilo sucho zo zimy. Máj bol normálny, jún podobne, ale v júli znova padlo len 67 percent zrážok oproti normálu, navyše bolo veľmi horúco," vysvetľuje J. Pecho. Podľa neho sú v stredných polohách v lesoch ešte zelené stromy, farby sa menia skôr na juhu: „V stredných polohách som videl len preschnutú trávu a kríky, na stromoch to tak ešte nebolo vidie." Aby sa do pôdy na juhu dostala primeraná vlaha, muselo by hneď zača najmenej na týždeň prša. „Vlani bola vlaha celý rok, pekne sa dalo odsledova, ako sa vegetácia môže udrža ešte v druhej polovici októbra. Listy začali rýchle pada dole až začiatkom novembra," hovorí J. Pecho.
V Národnom parku Slovenský kras sa na bukoch už prestávajú listy drža a padajú. Riaditeľ správy parku Ján Kilík tvrdí, že mnohé stromy sú skôr pripečené a suché ako jesenné. „Zmenenú farbu listov už vidie aj z cesty. Nie je to typická jeseň, lebo tá prichádza pomaly. Teraz nám pri rekordných horúčavách a suchu svietilo slnko aj na vápence, ktoré sa ešte viac prehrievali. Stromy zareagovali tak, že vyzerajú ako na jeseň. O mesiac a pol skôr menia farbu. Týka sa to najviac dubov, bukov," hovorí. Podobnú situáciu si pamätá pred štyrmi alebo piatim rokmi.
(zdroj: PRAVDA)