Pripravme sa na lesostepi
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Teploty nad 40 stupňov, zmena časti krajiny na lesostep, nedostatok pitnej vody či opakujúce sa povodne. Aj Slovensko pre klimatické zmeny čakajú v nasledujúcich desaročiach záplavy, aké sú dnes v česko-poľsko-nemeckom pohraničí či požiare, aké ničia ruské lesy, tvrdí to klimatológ Milan Lapin.
Typické budú dva extrémy – dlhšie obdobia sucha a kratšie obdobia výdatných zrážok. Roky s miernejším a extrémnejším počasím sa však budú strieda.
„Máme pripravené scenáre klimatickej zmeny do roku 2100 pre Slovensko,“ vysvetľuje M. Lapin. Či sa naplnia, závisí podľa neho od toho, ako ľudstvo ustráži emisie skleníkových plynov.
„V prípade pesimistickejšieho scenára by sa mohla teplota na území Slovenska zvýši až o štyri a viac stupňov Celzia do konca tohto storočia,“ hovorí M. Lapin. Napríklad júlový priemer teplôt vzduchu v našich nížinách bol po väčšinu druhej polovice 20. storočia 19 až 20 stupňov, v rokoch 2071 až 2100 by to „mohlo by až okolo 24 stupňov, ako v Pádskej nížine na severe Talianska“.
Teplom a suchom bude trpie najmä juh krajiny – okolie Trnavy, juh stredného Slovenska a niektoré nižšie položené časti na východe.
„Celé východné Slovensko je ohrozené, že nebude ma dostatok pitnej vody,“ hovorí M. Lapin. Nádrž Starina nebude stači.
Obzvláš stúpne riziko požiarov v ihličnatých a zmiešaných lesoch.
Lesy SR podľa hovorcu Petra Gogolu sprístupňujú protipožiarne cesty, opravujú vodné nádrže a tajchy a skúšajú protipožiarny kamerový monitoring.
Pravdepodobné sú aj nadmerné úhrny zrážok. „Oproti rekordom môžu stúpnu o 20 až 40 percent, lebo teplejší vzduch obsahuje viac vodnej pary,“ vysvetľuje Lapin.
Vodohospodári podľa Hrnčíøa plánujú budova prehrádzky, medze a vsakovacie záchytné priekopy. Zadrža vodu v krajine chcú aj zalesňovaním a zatrávňovaním svahov. V pláne je aj výstavba viacúčelových vodných stavieb za približne 1,1 miliardy eur.
(zdroj: sme, 12.8.2010)