Pripomienka odkazu prof. Zlatníka o vhodnosti postupov hospodárenia v lesoch: na rôznych miestach je to rôzne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V aprílovom vydaní časopisu LES & Letokruhy predstavíme našim čitateľom v novej rubrike o Národnom lesníckom centre vo Zvolene Ústav hospodárskej úpravy lesov prostredníctvom zaujímavého rozhovoru s jeho riaditeľom Ing. Ivorom Rizmanom. Ako uputávku z neho vyberáme odpovede k aktuálne diskutovanej téme vhodnosti pestovania výberkových a trvalo viacetážových porastov.
Ako vidíte vy ako špecialista – typológ obhospodarovanie výberkových a trvalo viacetážových porastov na Slovensku?
„Odkaz legendárneho profesora Zlatníka, ktorý my typológovia zvykneme vždy a všade opakovať je, že na rôznych miestach je to rôzne. Vhodné postupy hospodárenia v lesných porastoch musia byť zvolené podľa konkrétnych podmienok stanovišťa, na ktorom sa nachádzajú a limitujúcich faktorov pre úspešné obhospodarovanie výberkových alebo trvalo viacetážových porastov. Lesnícka typológia sa snaží podchytiť všetky možné charakteristiky stanovíšť a zaškatuľkovať plochy, na ktorých pestujeme lesy. Aj keď už máme takýchto škatuliek, čiže lesných typov 365, ani to vždy nestačí, pretože existujú ďalšie variácie podmienok, potvrdzujúce spomenutý výrok neprekonateľného zakladateľa lesníckej typológie. Preto nemôžeme automaticky nekriticky plošne preberať postupy, ktoré sa niekde v konkrétnych typoch ukázali ako vhodné, ale inde ich je treba použiť modifikovane s ohľadom na konkrétne, miestne pomery, ktoré musí miestny hospodár poznať a zohľadniť“
Máme podľa vášho názoru na Slovensku dostatok vzdelaných a skúsených lesných odborných hospodárov a lesníkov, ktorí dokážu na základe dôkladného poznania stanovištných podmienok a vývoja lesa v nich zvoliť optimálny postup pri obnove lesov?
„Myslím si, že áno. Ale ako všetci vieme, v porovnaní s minulosťou, keď bol lesník na jednom úseku alebo obvode aj niekoľko desaťročí, poznal v ňom skutočne každý strom a mohol sledovať vývoj svojich porastov a výsledky hospodárenia, je to v súčasností iné, pretože lesníci sú nútení migrovať z miesta na miesto. Preto mám pochybnosti, či ešte tak dokonale poznajú podmienky vo svojich porastoch, alebo iba šablónovite uplatňujú postupy, ktoré nemusia byť vždy tie najvhodnejšie.“
Jozef Marko