Priorita lesníckej politiky na Slovensku: Dlhodobá odolnosť, stabilita a adaptačná kapacita lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Minulý týždeň sa uskutočnilo online bilaterálne stretnutie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Henricha Haščáka so štátnym tajomníkom Ministerstva pre klímu a životné prostredie Poľskej republiky Edwardom Siarkom. Spoločné rokovanie iniciovalo poľské Ministerstvo pre klímu a životné prostredie. Diskusia bola sústredená na kľúčové a nanajvýš aktuálne témy z oblasti lesníctva a lesníckej politiky. Agrorezort o rokovaní informoval na svojej internetovej stránke.
„Štátni tajomníci otvorili otázku súčasnej legislatívy EÚ týkajúcej sa lesného hospodárstva – implementácia nariadenia LULUCF, t. j. využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva a nariadenia o odlesňovaní, pripravovaného legislatívneho rámca EÚ pre monitorovanie lesov, budúcnosti Stáleho lesníckeho výboru. Pozornosť bola venovaná aj iniciatíve Európskeho parlamentu vo vzťahu k návrhu na revidovanie Zmlúv o EÚ a jej možných dopadov na lesníctvo, v neposlednom rade bola diskutovaná aj otázka certifikácie lesov v oboch krajinách.
Pokiaľ ide o nariadenie LULUCF, obe strany zhodne poukázali na dôležitosť znižovania emisií v kontexte klimatickej zmeny, zároveň však zdôraznili, že navrhovaný cieľ EÚ pre sektor LULUCF (310 mil. ton ekvivalentov CO2) musí byť medzi členské štáty rozdelený spravodlivo a transparentne. Ako uviedol aj štátny tajomník Haščák, stanovený cieľ záchytov CO2 pre Slovensko je o 85 % vyšší, ako európsky priemer.
Ide o mimoriadne ambiciózny záväzok, ktorý bude náročné dosiahnuť. Vo svojom vystúpení zároveň zdôraznil, že prioritou lesníckej politiky SR aj naďalej ostáva zabezpečenie dlhodobej stability, odolnosti a adaptačnej kapacity našich lesov,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v tlačovej správe.
Čo sa týka nariadenia o odlesňovaní, delegácie poukázali na potrebu efektívnej implementácie tohto právneho predpisu. V tejto súvislosti vyjadrili obavy z nadbytočnej administratívnej záťaže, ktorú implementácia nového nariadenia môže priniesť a negatívne tak ovplyvniť aj ďalšie sektory prepojené s otázkami odlesňovania a degradácie lesov vo svete (napr. produkcia potravín).
V diskusii o budúcnosti Stáleho lesníckeho výboru, štátni tajomníci zaujali súhlasné stanovisko vo vzťahu k dôležitosti jeho fungovania a ďalšej činnosti, keďže ide o kľúčový nástroj pre spoločný dialóg medzi členskými štátmi a Komisiou v otázkach lesov a lesníctva v EÚ.
Ďalšou témou rokovania sa stal pripravovaný legislatívny rámec EÚ pre monitorovanie lesov. Štátny tajomník Haščák zdôraznil, že je nevyhnutné aby EÚ pri rozhodovaní o politikách týkajúcich sa lesov vychádzala z kvalitných a spoľahlivých údajov o lesoch v členských štátoch. V otázke možného vypracovania strategických plánov pre lesy, delegácie vyjadrili opodstatnené obavy z toho, že navrhované opatrenie môže ísť nad rámec právomocí EÚ, keďže hospodárenie v lesoch je predovšetkým kompetenciou členských štátov. Zároveň zdôraznili, že je dôležité aby k navrhovanému legislatívnemu rámcu prebiehal dialóg aj na expertnej úrovni, a to v rámci Pracovnej skupiny Rady EÚ pre lesníctvo.
Link na celý článok: Aktuality - Prioritou slovenskej lesníckej politiky je zabezpečenie dlhodobej stability našich lesov - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (mpsr.sk)