Prieskum Eurobarometra: 87 percent Európanov chce rozsiahlejšie využívanie zdrojov obnoviteľnej energie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zmeny klímy sú tým najzávažnejším problémom, ktorému svet v súčasnosti čelí. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra z roku 2019, ktorý bol zverejnený v pondelok. Prieskum naznačil, že 93 percent európskych občanov považuje klimatické zmeny za vážny problém a 79 percent (78 percent Slovákov) tvrdí, že ide o veľmi vážny problém. Celkovo 13 percent Slovákov považuje zmeny klímy za najvážnejší problém sveta, na úrovni 27-člennej EÚ si to myslí 23 percent opýtaných. Ďalšími závažnými problémami sú zhoršovanie stavu prírody a zdravotné problémy spôsobené znečistením. Tlačová agentúra TASR zverejnila túto informáciu na internetovej stránke Teraz.sk.
90 percent Európanov súhlasí s tým, že emisie skleníkových plynov by sa mali znížiť na minimum a zvyšné emisie by sa mali vykompenzovať tak, aby EÚ dosiahla klimatickú neutralitu do roku 2050. Pre 87 percent Európanov je dôležité, aby si EÚ stanovila ambiciózne ciele na rozsiahlejšie využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a rovnaké percento tvrdí, že EÚ musí poskytovať podporu na zlepšovanie energetickej efektívnosti.
A až 81 percent Európanov a 83 percent Slovákov súhlasí s tým, že na čistú energiu by sa mala poskytovať väčšia finančná podpora z verejných zdrojov, hoci to zníži dotácie na fosílne palivá. Celkom 74 percent Slovákov súhlasí s tým, že zníženie dovozu fosílnych palív môže zvýšiť energetickú bezpečnosť a priniesť ekonomický úžitok. Tri štvrtiny Európanov (75 percent) súhlasí s tým, že investície do oživenia hospodárstva by sa mali zamerať najmä na nové zelené hospodárstvo.
Pre väčšinu respondentov na Slovensku je dôležité, aby si ich vláda stanovila ciele o vyššom využívaní energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 (89 percent / 92 percent v EÚ). Slováci podporujú aj zlepšenie energetickej účinnosti do roku 2030 (88 percent / 89 percent v EÚ). A až 91 percent respondentov na Slovensku podporuje cieľ klimaticky neutrálnej EÚ do roku 2050.
TASR dodáva, že prieskum z apríla 2019 bol vykonaný na vzorke 26 669 respondentov 27-člennej Únie, opýtaných bolo 1 076 osôb na Slovensku.