Priaznivá uhlíková bilancia v slovenskom dreve: Od roku 2015 znižovanie dodávok drevnej palivovej biomasy, 48 percent jej potenciálu je nevyužitých
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Dôležitým environmentálnym aspektom produkcie a využívania dreva je skutočnosť, že drevo použité na výrobky, najmä s dlhou životnosťou, je schopné dlhodobo viazať CO2. Zvyšovanie množstva uhlíka uloženého vo výrobkoch z dreva je medzinárodne uznaným opatrením na zmierňovanie zmeny klímy. Preto je žiadúce drevo využívať a nachádzať preň čo najvhodnejšie využitie na čo najdlhšiu dobu. Uhlík z dreva sa uvoľňuje späť do atmosféry až keď sa výrobky z neho stanú odpadom alebo palivom.
Správa o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2021 ďalej uvádza, že v roku 2020 bolo v produktoch z dreva v Slovenskej republike uložených 2,104 mil. ton CO2. Súčasne v tom istom roku bolo do atmosféry uvoľnených 2,072 mil. ton zo spotrebovaných výrobkov z dreva po uplynutí ich životnosti. Celková bilancia je teda priaznivá, pretože objem CO2 viazaného vo výrobkoch z dreva sa v roku 2019 zvýšil o 0,032 mil. ton CO2.
Zaujímavé informácie uverejňuje Zelená správa 2022 aj o využití dreva na energetické účely. V roku 2021 boli podľa nej celkové dodávky palivovej drevnej biomasy z lesnom hospodárstve 1,26 mil. ton a v porovnaní s rokom 2020 sa znížili o 60 tis. ton. Naďalej tak pokračoval trend ich znižovania, ktorý začal približne v roku 2015, keď bol objem dodávok palivovej drevnej biomasy najvyšší (1,45 mil. ton). Odvtedy sa ich objem znížil o 13,1 %. Dodávky lesných palivových štiepok a palivového dreva sa od roku 2015 znížili o 160 tis. ton, resp. o 30 tis. ton.
„K uvedenému poklesu dodávok dochádzalo najmä z dôvodu stagnácie domácej spotreby a menšej konkurencieschopnosti lesných štiepok voči štiepkam produkovaným v odvetviach spracovania dreva a na nelesných pozemkoch z dôvodu vyšších výrobných nákladov, ako aj vplyvom zmeny štruktúry spotreby drevných palív v prospech odvetví spracovania dreva, ktoré využívajú vlastné drevné zvyšky. Na pokles spotreby mali vplyv aj širšie súvislosti súvisiace s racionalizačnými opatreniami v spotrebe tepla, stagnáciou výstavby nových tepelných zdrojov a s globálnym otepľovaním.
Dodávky palivových štiepok z lesnom hospodárstve zabezpečujú súkromné spoločností, ktoré disponujú technologickým vybavením na ich výrobu a dopravu alebo obchodné spoločnosti. V dôsledku poklesu produkcie a spotreby lesnej palivovej a drevnej biomasy sa zhoršila ekonomická situácia vlastníkov a obhospodarovateľov lesov napriek tomu, že ceny dreva na energetické využitie sa mierne zvyšujú.
V súčasnosti sa nevyužíva približne 48 % využiteľného potenciálu palivovej drevnej biomasy na lesných pozemkoch. Ide o drevo nevhodné na mechanické a chemické spracovanie, ktorého výskyt súvisí s vysokým rozsahom a frekvenciou kalamitných situácií a následných náhodných ťažieb prevažne v ihličnatých (smrekových) porastoch. Zvyšuje sa tým potenciál listnatého dreva 65 (zašetrovaním ťažby), ktorého sortimentová štruktúra zahŕňa vyšší podiel palivovej dendromasy,“ konštatujú autori Zelenej správy 2022.
A dodávajú, že uvedený stav nie je v zhode s Integrovaným národným energetickým a klimatickým plánom na roky 2021 – 2030, ktorý vytýčil cieľ zvýšenia podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na 19,2 % v roku 2030 oproti 16,9 % v roku 2019. Pre priaznivý stav lesných biotopov, zachovanie alebo zvýšenie biodiverzity a z dôvodov zmiernenia dôsledkov zmeny klímy je však prítomnosť primeraného objemu odumretého dreva a dutinových stromov žiadúca.