Pri úraze pomôže GPS i dym
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V minulom roku zahynuli v našich lesoch štyria robotníci a vyše 40 krát letela posádka záchranárskeho vrtuľníka ošetrovať ďalších vážne ranených lesných pracovníkov.
Pri lesných úrazoch sa leteckí záchranári snažia čo najskôr priletieť k zranenému. O to viac, že zranenia v lese sú vo väčšine prípadov mimoriadne vážne. Aj tento rok už vrtuľník pomáhal niekoľkým robotníkom.
Väčšinou išlo o poranenia motorovou pílou, takisto zásah padajúcim stromom alebo konárom. Pri práci v lese dochádza k vážnym poraneniam hlavy a hrudníka nevynímajúc veľmi komplikované zlomeniny rôznych častí tela. Človek je tak v bezprostrednom ohrození života a rozhodujú sekundy. Aby leteckí záchranári prišli k zranenému čo najskôr, musia vedieť presné miesto, kde sa postihnutý nachádza.
Marek Rigda, lekár VZZS ATE Poprad:
"Jednoznačne najrýchlejší spôsob lokalizácie je lokalizácia prostredníctvom GPS súradníc."
Robotníci by tak mali mať v skupine aspoň jeden mobilný telefón s GPS.
Marek Rigda, lekár VZZS ATE Poprad:
"Pokiaľ nám udajú GPS súradnice v akomkoľvek formáte, vieme ich rýchlo nájsť a ušetriť 10 - 15 minút času."
Samozrejme pri lokalizácii pomôžu aj mapy s oficiálnymi názvami lokalít. Robotníci totiž používajú často miestne mená, a to je pre posádku vrtuľníka problém. No a aby boli lepšie videní, mali by mať na sebe reflexné vesty. A keď už vrtuľník prichádza, záchranárom pomôže aj dymový signál.
Marek Rigda, lekár VZZS ATE Poprad:
"Pozor, upozorňujem, pri prílete vrtuľníka je veľmi dôležité oheň zahasiť, aby sme nespôsobili požiar."
(Zdroj: JOJ, 14.7.2013)