Pri turistike treba ráta s ažbou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rozsiahlu ažbu kalamitného dreva pocítili aj turisti. Niektoré chodníky či cesty sú najmä po daždi takmer neschodné a spolu s vyaženými stromami miznú aj turistické značky. Horský záchranári sa dokonca stretávajú aj s prípadmi, keď sa turisti medzi polámanými stromami stratili.
V Nízkych Tatrách sa na viacerých miestach aží drevo, čo turistom a cykloturistom sažuje pohyb. Chodníky sú po ažbe zdevastované, je tam strašne veľa blata. Na to by mali pamäta turisti už pri plánovaní túry, aby sa stihli do zotmenia vráti.
Michal Oško, Horská záchranná služba:
"Hlavne by mali pamäta na to, že chodníky budú rozbité od ažkých strojov, že tam bude blato. A ak pôjdu s demi, niekde sú také koľaje, že možno budú musie deti aj vyahova z tých koľají."
V Demänovskej doline sa aží na viacerých miestach a Bohdan Pálka, predseda Pozemkového spoločenstva Vrbica hovorí, že sa ešte dlho bude. Lebo lesy tam napadok podkôrny hmyz. Aby sa nerozšíril na celé Nízke Tatry, majitelia lesov sa napadnuté stromy snažia vyaži. Podľa predsedu urbáru to nie je možné bez poškodenia ciest a chodníkov.
Ide pritom o územie Národného parku Nízke Tatry a jeho riaditeľ Peter Morong tvrdí, že jediné, čo môžu, je požiada tých, ktorí drevo ažia, aby po sebe aj upratali. Ak tak však nespravia, trest im nehrozí: " Zákon nám neumožňuje sankcionova obhospodarovateľa pre takéto zásahy."
Turisti by preto mali ráta s časovou rezervou pre prípad, že zablúdia či zapadnú na miestach ažby dreva podobne, ako obyvatelia a návštevníci veľkých miest musia ráta s dopravnými zápchami, či obchádzkami.
(Zdroj: Slovenský rozhlas, 24.7.2011)