Pri Lučenci rastie píla
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Jediná väčšia píla slovenských vlastníkov – veľkokrtíšska PRP – stavia v Tomášovciach pri Lučenci novú prevádzku za vyše desať miliónov eur.
Spočiatku spracuje ročne štvrť milióna kubických metrov dreva s výhľadom ďalšieho rozširovania na 400-tisíc kubíkov. Firma patrí viacerým lučenským podnikateľom a v súčasnosti spracuje ročne vyše 200-tisíc kubíkov ihličnatého dreva. Spolumajiteľ PRP Ján Božík hovorí, že novú pílu už testujú a firma sa do nej bude z Veľkého Krtíša sťahovať v krátkom čase. “Staršie priestory boli pre nás pritesné. Nová fabrika je aj v lepšej lokalite – priamo pri hlavnom cestom ťahu medzi Zvolenom a Košicami a hneď pri železnici,“ argumentuje J. Božík s dôvetkom, že píla prechádza v novej prevádzke na modernejšie nemecké piliarske technológie. Doteraz vo Veľkom Krtíši pracovala na francúzskych strojoch.
PRP s novou fabrikou poškuľuje aj po dlhodobejších zmluvách na garantovanú dodávku dreva zo štátnych Lesov SR. Tie dávajú takúto lukratívnu výhodu iba podnikom, ktorým štatút mimoriadne dôležitej investície prisúdi vláda. “So štátom rokujeme o dlhodobejších zmluvách na drevo pre novú fabriku. Chceme na ňu získať investičné stimuly i daňové úľavy. Ako to dopadne, rozhodne vláda,“ vraví J. Božík. Do novej fabriky bude k dnešným dvesto zamestnancom prijímať aj ďalších.
Lučenčania boli v kontraktoch s Lesmi SR mimoriadne úspešní aj doteraz. V ostatných rokoch od nich mali vždy až 200-tisíc kubických metrov dreva na báze jednoročných zmlúv. Len vlani malo PRP od štátnych lesníkov o štvrtinu menej suroviny – 150-tisíc kubíkov. Bolo to však stále viac ako 140-tisíc kubíkov, ktoré dostáva najväčšia píla Rettenmeier. Tej kryjú štátne lesy len štvrtinu potrieb dreva, kým PRP takmer celú.
Veľkokrtíšska firma začínala pôvodne pred dvoma dekádami s jednoduchou piliarskou výrobou. Neskôr rozbehla aj ziskovejšiu produkciu obkladov, strešných konštrukcií či lepeného dreva. Píla ustála straty kedysi silných vývozných kontraktov do Maďarska a našla si nové trhy. Dnes vyváža najviac do Alžírska a Maroka, v menšej miere do Holandska a Veľkej Británie.
Zdroj: etrend.sk