Prekvapivé zistenie vedcov: V lesoch poškodených podkôrnikovou kalamitou sa objavili ohrozené druhy živočíchov a rastlín
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V lesoch, ktoré v Česku v uplynulých rokoch poškodila podkôrniková kalamita, sa objavili desiatky ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Z chrobákov lykožrútová kalamita umožnila okrem iného návrat potemníka Corticeus fraxini, ktorý nebol v Čechách vôbec známy a na Morave bol veľmi vzácny. Českí vedci to zistili pri sledovaní vývoja kalamity na 45 miestach v Nízkom Jeseníku, na Českomoravskej vrchovine a v južných Čechách.
Štúdiu s ich výsledkami zverejnil vedecký časopis Forest Ecology and Management. ČTK to oznámili zástupcovia Biologického centra Akadémie vied ČR, ktorí sa na štúdii podieľali spolu s pracovníkmi Prírodovedeckej fakulty Juhočeskej univerzity, Múzea regiónu Valašsko a Agentúry ochrany prírody a krajiny. Informáciu publikoval portál České Noviny.
Tomu, čo sa v lesoch zasiahnutých podkôrnikom deje s rastlinami a živočíchmi, sa podľa nich doteraz nikto nevenoval. Lukáš Spitzer z Múzea regiónu Valašsko označil zistenia ohľadom počtu objavených spoločenstiev v sledovaných oblastiach za prekvapivé. Rástlo tam v priemere vyše 80 druhov vyšších rastlín, z ktorých 17 je v červenom zozname ohrozených druhov, a žila tam tretina všetkých tuzemských denných motýľov a najmä citlivejšie lúčne druhy boli v bohatých populáciách.
„Mezi nočními motýly jsme našli nejen specialisty vyvíjející se na lišejnících či vzácné obyvatele lesních luk a mokřadů, ale i netušené počty velkých atraktivních druhů, jako jsou přástevník medvědí a bourovec trávový. Ze 199 brouků vázaných na mrtvé dřevo jich téměř čtvrtina figuruje v červeném seznamu (ohrožených druhů), mezi nimi i atraktivní druhy jako pýchavkovník červcový a kornatec drobný," povedal Lukáš Spitzer.
Link na celý článok: Vědci: Po kůrovcové kalamitě se v lesích objevili ohrožení živočichové a rostliny (ceskenoviny.cz)