Prehľad o ceste dreva: Hrôzostrašne vymyslená tabuľka nie je až taká zložitá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pokúsim sa vysvetliť súvislosti a faktory, ktoré prichádzajú do úvahy pri vyhotovovaní lesnej hospodárskej evidencie. Veľakrát nám unikajú detaily, na ktoré sme v minulodśti veľmi neprihliadali, no pre správne pochopenie je potrebné nájsť systém, ktorý by nás ujistil o správnom postupe. Tak ako pri lesnom reprodukčnom materiály je príloha zadná strana sprievodného listu, je užitočné mať vytvorenú pre súhlas na ťažbu dreva jeho zadnú stranu.
Možno hrôzostrašne vymyslená tabuľka však nie je až taká zložitá a poskytuje výborný prehľad o ceste dreva z porastu na odvozné miesto. Treba si predstaviť vždy postup, s ním súvisiace činnosti a nadväznosti dokladov v nasledovnom poradí:
1. Vyznačenie ťažby - vyznačovací manuál.
2. Vyhotovenie súhlasu na ťažbu a zadnej strany súhlasu na ťažbu.
3. Vykonanie ťažby - vyhotovenie číselníka.
4. Odvoz drevnej hmoty - vyhotovenie dokladu o pôvode dreva a zápis do zadnej strany súhlasu na ťažbu.
5. Vyhotovenie faktúry na doklady o pôvode dreva.
Bod 3 a 4 je variabilný. Tu môžu nastať rôzne prípady a to:
1. Vyhotovené číselníky sú prílohou k dokladu o pôvode dreva na predané množstvo a odberateľ si vyhotovuje vlastné prepravné doklady na drevo ktoré zaplatil predávajúcemu. S odvozom predajca dreva buď nič nemá lebo drevo predal v celých dĺžkach. Predané drevo s dokladom o pôvode sa zapíše na zadnú stranu súhlasu na ťažbu spolu s číslom vyznačovacieho manuálu, číslom číselníka, číslom dokladu o pôvode a číslom faktúry.
2. Predajca dreva ako uvádzateľ dreva na trh vyhotovuje doklady o pôvode dreva priamo na každý dopravný prostriedok. Predané drevo s dokladom o pôvode sa zapíše na zadnú stranu súhlasu na ťažbu spolu s číslom vyznačovacieho manuálu, číslom číselníka, číslom dokladu o pôvode a číslom faktúry. Zadná strana súhlasu na ťažbu tvorí podklad k mesačnej evidencii.
Systém má preukázať nadväznosti v celom procese cesty dreva a uľahčiť jeho vyhľadanie a ľahkú orientáciu pri rôznych operáciách s drevnou hmotou. Základom je, aby sme sledovali nadväznosti, ako som uviedol na začiatku a potom by sme vedeli uspieť pri dokazovaní pôvodu dreva a sprehľadnili svoju činnosť.
Čaká nás ťažká práca naučiť obhospodarovateľov správne pripravovať podklady z ťažby dreva pre odborných lesných hospodárov, samozrejme v prípade, ak sa tejto úlohy nezhostí odborný lesný hospodár a bude vykonávať prácu s drevom nad rámec svojich poviností alebo si obhospodarovatelia zamestnajú lesníka či ťažobného majstra.
Každý obhospodarovateľ narába s drevnou hmotou rôzne, no vždy treba mať na pamäti nadväznosti. Tou základnou je, aby množstvo predaného dreva, uvedeného na faktúre, presne sedelo na dve desatinné miesta s jednotlivým dokladom o pôvode alebo súčtom jednotlivých dokladov o pôvode dreva lebo predať môžete aj viac dokladov o pôvode na jednu faktúru alebo viac faktúr. Prikladám aj názornú ukážku vyhotovenia podkladov k mesačnej evidencii, ktorá azda pomôže pochopiť cestu dreva.
Ing. Róbert Gombárik
Zdroj: status autora na sociálnej sieti