Predstavíme lesnícku dynastiu Líškovcov: po horách kráčajú v šľapajach svojich otcov a dedov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesnícky rod Líškovcov netvoria len starý otec Ing. Ján Líška, jeho syn Ing. Peter Líška a vnuk Ing. Michal Líška. Strýko Jána Líšku Juraj bol takisto lesný inžinier a popri zamestnaní získala tento titul aj jeho dcéra Marianna. S prvými troma menovanými sme debatovali o ich lesníckych osudoch v rodinnom dome v Liptovskom Hrádku a článok o stretnutí s nimi uverejníme v aprílovom vydaní časopisu LES & Letokruhy v rubrike Lesnícke dynastie. Na stránke Lesmedium.sk vás pozývame k jeho prečítaniu zverejnením krátkeho, zaujímavého úryvku zo spomienok bývalého dlhoročného riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Ing. Petra Líšku.
„Robil som inšpektora ochrany prírody pre Pieniny a ich ochranné pásmo. Vždy ma ale bavilo byť vonku, v lese a tak som v roku 1991 úspešne absolvoval konkurz na vedúceho ochranného obvodu Vyšné Hágy. Tam som pôsobil desať rokov. Potom som opäť na ústredí robil vedúceho odboru ekonomiky a následne ekonomického námestníka. V rokoch 2003 – 2017 som bol riaditeľom Štátnych lesov TANAP-u. Požiadal som ministerku o uvoľnenie z funkcie, pretože som bol zo všetkého veľmi unavený a už som nechcel ďalej počúvať všetky tie povery okolo výkonu mojej funkcie. A keď sa do toho pridali zdravotné problémy, nemalo zmysel ďalej pokračovať.
V tom čase išiel do dôchodku kolega na ochrannom obvode Smokovce a ja som bol veľmi rád, že som mohol nastúpiť na jeho miesto lesníka. Ostal som príjemne prekvapený, že kolegovia, s ktorými som predtým neprichádzal často do kontaktu, sú ku mne ako k bývalému riaditeľovi veľmi priateľskí. A naopak, kolegovia, ktorí mi boli ako riaditeľovi blízki a ktorým som dôveroval, ma po skončení riaditeľovania, obrazne povedané, poriadne prefackali. Ale to je za mnou, teším sa zo súčasnej práce, mám čistú hlavu a ani pomyslenie na to, že by som sa vrátil do toho kolotoča,“ dodáva 56-ročný P. Líška.
Jozef Marko