Predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai: Niektoré nárokové skupiny prácu lesníkov dehonestujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovensku hrozí, že nebude mať dostatok kvalifikovaných lesníkov. O tento odbor je každý rok čoraz menší záujem, tvrdia to odborné lesnícke školy. V minulosti sa na jedno miesto lesníka hlásili piati žiaci, dnes je to len 1,5 žiaka. Slovenská lesnícka komora na sociálnej sieti publikuje príspevok televízie TA3, ktorá sa venovala tejto téme v Hlavných správach.
Tibor Kabzan, učiteľ Strednej odbornej školy lesníckej v Liptovskom Hrádku: „Pri výbere žiakov už nemôžeme byť tak nároční ako v minulosti. Netvrdím, že na našu školu sa nehlásia i vynikajúci žiaci. Som presvedčený, že v 80-tych rokoch by tretina žiakov bola na učňovských školách. To nie je chyba žiakov, ale školského systému.“
Ján Matúš Urbančík je čerstvým absolventom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a redaktorka TA3 sa ho opýtala, či chce ostať pracovať v odbore, ktorý vyštudoval: „Rozhodne by som chcel zostať pri lesníctve, lebo práve z mojich skúseností mám ten dojem, že lesníctvo by mohlo mať odpovede na otázky, ktoré teraz vyplývajú z rôznych environmentálnych problémov.“
Podľa stredoškolského učiteľa z Liptovského Hrádku sa na školu väčšinou hlásia tí, ktorí pochádzajú z lesníckych alebo poľovníckych rodín. Tibor Kabzan hovorí, že aj týchto príkladov je žiaľ v poslednom období menej, čo súvisí so súčasným spoločenským ohodnotením práce lesníkov „a to nemyslím ohodnotením finančným,“ dodal T. Kabzan.
„Práca lesníkov je dnes vo verejnosti vnímaná veľmi negatívne kvôli niektorým nárokovým skupinám, ktoré nás dehonestujú,“ povedal predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai a pokračoval, že „odborný lesný hospodár, ktorý obhospodaruje lesy má povinnosť absolvovať veľmi náročné skúšky. Až po tom môže navrhovať opatrenia v lese a môže do lesa zasahovať.“
Link na reportáž televízie TA3:
https://www.ta3.com/relacia/25366/hlavne-spravy-z-21-augusta