Predseda Európskej komisie pre portál Euractiv: Zelená transformácia zlyhá, ak nebude sociálne spravodlivá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zelená dohoda je najväčšou sociálnou otázkou, ktorej bude politika čeliť nasledujúce dve generácie. Ľudia si myslia, že prerozdelenie je ľavicová záležitosť. Daňové úľavy veľkým spoločnostiam sú však tiež prerozdelením, ale pravicovým, hovorí FRANS TIMMERMANS v rozhovore pre portál EURACTIV. Frans Timmermans je výkonným predsedom Európskej komisie zodpovedným za Európsku zelenú dohodu. Rozprávalsa s redaktorom EURACTIV.com pre energiu a životné prostredie Frédéricom Simonom. Časť rozhovoru a link na celý článok publikujeme aj na portáli LESMEDIUM.
Jednou z tém klimatického summitu OSN COP 26 budú trhy s uhlíkom. Teraz je Európa lídrom v rámci ETS (systém obchodovania s emisiami - Emission Trading System), ktorý umožnil útlm uhlia. Ďalšia fáza však bude o niečo zložitejšia a potenciálne zahrnie sektory dopravy a budov Už skôr ste vyjadrili skepsu v súvislosti so zahrnutím dopravy do ETS kvôli sociálnym dôsledkom. Zmenili ste teraz názor?
„Ak rozšírime ETS na oblasti ako je doprava a budovy, ktoré sa priamo dotýkajú občanov, musíme dávať pozor na sociálne dôsledky, máte úplnú pravdu. Pretože posledná vec, ktorú potrebujeme, je energetická chudoba. Keď navyše niektorí ľudia prvýkrát prišli s myšlienkou rozšíriť ETS, považovalo sa to za alternatívu emisných noriem. To je veľký dôvod môjho počiatočného skepticizmu. Obával som sa, že je to iba zámienka na to, aby sa neurčili nové emisné normy.
Teraz verím, že rozšírenie ETS aj emisné normy môžu existovať paralelne. Nie je vylúčené jedno alebo druhé. Takže to je podľa mňa problém, ktorý sa dá vyriešiť. A tretia otázka samozrejme spočíva v tom, že sme sa zaviazali znížiť naše emisie najmenej o 55 percent. Ak v doprave nedosiahneme dostatočné zníženie emisií, budeme ich musieť znížiť niekde inde. Cieľ teda zostáva rovnaký. Toto sú tri hľadiská, ktoré sú v hre. Uvidíme, k akému záveru dospejeme v júli.“
Sociálne aspekty potom ponecháte na členské štáty?
„Nie, to som tým nemyslel. Ak niektoré členské štáty nechcú rozšírenie ETS, mali by objasniť, ako inak budú emisie znižovať. Preferujú väčší tlak na priemysel? Alebo plánujú znižovať emisie v iných sektoroch? Chcú zaviesť ďalšie zdaňovanie uhlíka? Bude potrebné zvážiť všetky tieto otázky a ich sociálne dopady. Aby bolo jasné: v obrovskej transformácii, ktorá práve prebieha, pocítime dôsledky akýchkoľvek krokov, ktoré urobíme.
V politike je jedna večná otázka – prerozdelenie. Keď použijete slovo prerozdelenie, ľudia si pomyslia: „to je ľavicový problém“. Poskytnutie daňových úľav veľkým spoločnostiam je tiež prerozdelenie, ale pravicové. V období takejto zásadnej transformácie našej spoločnosti je Zelená dohoda a prechod na udržateľnú spoločnosť najväčšou sociálnou otázkou, ktorej bude politika nasledujúce dve generácie čeliť.
Všetci by si toho mali byť dobre vedomí. Ak od začiatku nebudeme riešiť túto sociálnu otázku, celý proces zlyhá. Zelený prechod sa neuskutoční. Aj keď by hrozilo katastrofálne zvýšenie teploty o 2, 3 alebo 4 stupne Celzia, ľudia odmietnu transformáciu, ak budú mať pocit, že nie je spravodlivá.“
Ďalším odvetvím, na ktoré sa v súčasnosti ETS nevzťahuje, je poľnohospodárstvo a lesníctvo. Nedávno ste sa stretli s lídrami z hnutia Mládež pre klímu. Aké sú vaše pozície v súvislosti s rokovaniami trialógu (Európska komisia, Európsky parlament a Európska rada – pozn. red.) ktoré sa uskutočnia budúci týždeň? Aké zmeny spoločnej poľnohospodárskej politiky sú podľa vás potrebné na jej zosúladenie s cieľmi Zelenej dohody?
„Reforma SPP (Spoločnej poľnohospodárskej politiky - pozn. red.) nám musí umožniť implementovať Stratégiu „z farmy na stôl“ a Stratégiu pre biodiverzitu. To sú dva základné prvky, ak chceme dosiahnuť ekologickejšie poľnohospodárstvo. To sú najdôležitejšie ciele, s ktorými pôjdem budúci týždeň na stretnutie trialógu.“