Pred desiatimi rokmi nehniezdil u nás jediný pár vzácnych sokolov kobcovitých: V lete ochranári napočítali 20 párov a 46 mláďat
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po ikonickom druhu európskych nížin a kráľovi stepí – dropovi fúzatom, sa na Slovensku darí aj vzácnemu sokolovi kobcovitému. Pred dekádou pritom na Slovensku nehniezdil jediný pár, počas uplynulého leta ochranári napočítali 20 párov a 46 mláďat. Ide tak o tretiu najúspešnejšiu sezónu za takmer 20 rokov monitoringu. K zvyšovaniu populácie najpestrejšie sfarbeného dravca na Slovensku prispieva dostatok potravy, priaznivé počasie, ale tiež opatrenia štátnych ochranárov a občianskych aktivistov, uvádza v tlačovej správe Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.
Zlepšiť podmienky hniezdnej populácie pomôže aj pred pár dňami schválený Program záchrany sokola kobcovitého na obdobie rokov 2024 – 2028. „Kľúčovým aspektom ochrany bude zabezpečenie a udržanie vhodných topických a trofických podmienok na hniezdiskách pre podporu kontinuity hniezdenia. Veríme, že realizáciou opatrení sa nám podarí zachovať hniezdnu populáciu tohto dravčieho fešáka a zachovať ho ako klenot a súčasť autochtónnej fauny Slovenska,“ vysvetlila Andrea Lešová, zoologička Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
Dlhodobo jediným a tradičným hniezdiskom sokola na Slovensku je Chránené vtáčie územie Sysľovské polia, kde ochranári najnovšie napočítali 18 párov. V tomto roku však na zoznam pribudla ďalšia lokalita – Chránené vtáčie územie Úľanská mokraď pri Trnave, kde boli zaznamenané dva páry sokola. „Na pozitívnom výsledku monitoringu sa prejavilo priaznivé počasie a dostatok potravy, najmä hrabošov a rôzneho hmyzu počas celej sezóny. Sokoly tak mohli bez väčších problémov vychovať svoje potomstvo,“ doplnil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
ŠOP SR ďalej informuje, že stabilizovať populáciu sokola pomáhajú tiež opatrenia, ktoré sa realizujú v rámci medzinárodného projektu LIFE STEPPE ON BORDER – Zabezpečenie dlhodobej ochrany dropa veľkého a sokola kobcovitého v pohraničí Slovenska a Maďarska. Realizácia opatrení je v rámci programu LIFE finančne podporená Európskou úniou. Opatrenia majú primárne pretvoriť intenzívne využívanie poľnohospodárskej pôdy na trvalé trávne porasty a obmedziť používanie pesticídov a iných chemických látok. Výsledkom bude zvýšenie dostupnosti potravy, ako aj prirodzených hniezdnych podmienok.
Ikonický druh spomedzi sokolov známy aj pod názvom sokol červenonohý patrí medzi nezameniteľné druhy vďaka svojim „oranžovo – červeným nohám“. Patrí medzi sťahovavé druhy, každoročne má pred sebou náročnú migráciu na zimoviská v Afrike, ktoré sú vzdialené vzdušnou čiarou približne 9-tisíc kilometrov. V podmienkach Slovenska obýva predovšetkým nížinnú mozaikovitú poľnohospodársku krajinu so stepným charakterom. Loví nielen hmyz, ale predovšetkým hraboše či myši, ktoré spôsobujú poľnohospodárom nemalé finančné škody na ich úrode, dodáva ŠOP SR.