Prebúdzajú sa aj kliešte
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Malá čierna potvora, ktorá dokáže narobi veľké zdravotné starosti, už striehne v poraste. Zvyčajný nástup sezóny kliešov je v apríli, nezvyčajne teplá zima však po druhý rok mnohých prinútila, aby sa prebudili oveľa skôr.
¼udia by mali by opatrní najmä počas prechádzky pri vode. Kliešte už dávno číhajú v blízkosti riek Dunaj či Morava, v lužných lesoch pri Bratislave či na Východoslovenskej nížine. V týchto oblastiach sa vyskytuje najväčší slovenský klieš - pijak lužný, ktorý sa v marci zvyčajne len začína prebúdza. „No pre miernu zimu sme už v januári nachádzali aktívnych jedincov schopných napáda človeka aj zvieratá. Populácia týchto kliešov tak tento rok dosiahla svoj vrchol oveľa skôr," uviedol Branislav Petko zo Slovenskej akadémie vied.
Premnoženia kliešov sa pritom podľa neho netreba obáva. „Takisto to neznamená, že kliešte sa začnú rozširova napríklad do mestských parkov. Len treba by už teraz v blízkosti riek opatrnejší. Pijaky lužné sa radi zdržiavajú vo vlhkej tráve," povedal.
Ostražití by mali by podľa neho najmä majitelia psov a mačiek. ¼uďom, ktorí sa vystroja niekoľkými vrstvami oblečenia, nehrozí až také nebezpečenstvo. Pijak prenáša na zvieratá babeziózu a krvomočenie, na ľudí kliešovú encefalitídu.
O niekoľko dní sa prebudí ďalší nebezpečný druh klieša - klieš obyčajný. Ten zatiaľ drieme v pôde pod listnatými lesmi, v mestských lesoparkoch či vo vyššie položených územiach. „Po skončení daždivého počasia, na prelome marca a apríla vylezú zo zeme. Okrem kliešovej encefalitídy môže tento druh roznáša aj lymskú boreliózu," dodal B. Petko. Upozornil, že na druhé ochorenie neexistujú očkovacie látky.
Uplynulé dve teplé zimy podľa neho nezapríčinili nárast počtu ľudí, ktoríochoreli po napadnutí kliešom, no spôsobili migráciu týchto parazitov. „Počet infikovaných kolíše z roka na rok. Mierne počasie však zavinilo, že kliešte sa presúvajú do vyšších nadmorských výšok, začínajú sa objavova v tatranských oblastiach," naznačil. Turisti a dovolenkujúci by sa tak už viac nemali spolieha na „odolnos" Tatier proti kliešom.
Najúčinnejšou ochranou je prevencia. Repelent, sprej proti kliešom, dobrý odev sú spoľahlivými prostriedkami na to, aby si človek nedoniesol z prechádzky nepríjemného parazita.
(Pravda, 19.3.2008)