Pražská Lesnícka a drevárska fakulta koordinuje európsky projekt REFOREST: Podpora agrolesníctva a jeho širšie využitie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Fakulta lesnická a dřevařská Českej zemědělskej univerzity v Prahe koordinuje nový európsky projekt s názvom REFOREST. Do témy agrolesníctva sa púšťa spolu s ďalšími 13 európskymi inštitúciami. Agrolesníctvo je spôsob hospodárenia na poľnohospodárskej alebo lesnej pôde, ktorý kombinuje pestovanie drevín s niektorou formou poľnohospodárskej produkcie na jednom pozemku, a to buď priestorovo, alebo časovo. Fakulta o tom informuje na svojej internetovej stránke.
V nasledujúcich štyroch rokoch sa konzorcium partnerov projektu zastúpené 10 európskymi krajinami (Česko, Španielsko, Belgicko, Dánsko, Veľká Británia, Poľsko, Nemecko, Bulharsko, Maďarsko, Holandsko) zameria na podporu agrolesníctva v Európe a na odstránenie bariér, ktoré dnes bránia jeho širšiemu využitiu.
„Značné množství výzkumů nám říká, že farmáři a vlastníci půdy nepřecházejí na agrolesnický způsob hospodaření proto, že jim chybí odborné znalosti a zkušenosti. Zároveň si nejsou jisti dopadem agrolesnictví na ziskovost farem či váhají, zda ovlivnit hodnotu půdy dlouhověkou výsadbou stromů,“ uviedol koordinátor projektu profesor Martin Lukáč.
„Velkou výzvou projektu je propojit farmáře, banky, soukromé investory nebo občanské iniciativy a představit jim přínosy vzájemné spolupráce v oblasti agrolesnictví prostřednictvím kvantitativních ukazatelů (vázání uhlíku, biologická rozmanitost, produkce, náklady a přínosy),“ dopĺňa profesor Róbert Marušák, dekan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Prahe.
Vyššie uvedené bariéry rozšírenia agrolesníctva sú spoločné väčšine konvenčných poľnohospodárskych a pozemkových štruktúr v Európe. Ambíciou projektu REFOREST je vytvoriť také podmienky, kedy sa stane agrolesníctvo jedným z najatraktívnejších systémov hospodárenia s pôdou.
Projekt REFOREST pokryje celý hodnotový reťazec od koncepcie, projekcie, prepojenia aktérov, vytvorenia systému, monitorovania, spätnej väzby pre užívateľov a prispôsobenia spoločenským a farmárskym potrebám. Nedávny výskum ukazuje, že agrolesníctvo je schopné poskytovať početné ekosystémové služby, ktoré zvyčajne výrazne prevyšujú konvenčné poľnohospodárstvo.