Pravda.sk: Trh s drevom trpí bezprecedentnými cenami. Zdroje dreva sú ovplyvnené výraznými obmedzeniami zo strany Štátnej ochrany prírody SR
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Oceľ, hliník, meď, drevo aj surové železo. Výrobné suroviny kvôli koronakríze zo dňa na deň zdraželi a stali sa nedostupným tovarom. Ceny v niektorých prípadoch poskočili aj o viac ako 100 percent a na predkrízovú úroveň sa zrejme tak skoro nedostanú. Mnohé firmy tak zažívajú bezprecedentnú situáciu. Nevedia plánovať zhotovenie zákaziek ani dostupnosť tovarov. Pre malých a stredných podnikateľov to po koronakríze môže znamenať i koniec, píše portál Pravda.sk.
Bezprecedentnými cenami, často vyššími o desiatky percent, však trpí hlavne trh s drevom. Mnohé slovenské malé a stredné píly, ako aj samotní stolári tak zažívajú naozaj ťažké obdobie. „Situácia je mimoriadne dramatická, s takým enormným záujmom o guľatinu a nárastom cien sme ešte konfrontovaní neboli,“ hovorí pre Pravdu Peter Zemaník, generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva. Tento problém spôsobili predovšetkým zahraničné trhy, ale aj pokles ťažby dreva na Slovensku. Štátne lesy tento rok znížili ťažbu až o 30 percent. Chýba však aj drevo zo zahraničia. Nám dostupná Česká republika totiž zápasí s podobným problémom. „Takýto vývoj situácie spôsobuje obavy a starosti malým a stredným regionálnym pílam, že nebudú mať, respektíve už nemajú drevo. A ceny majú tendenciu stále rásť. Koniec je v nedohľadne,“ dodáva podľa Pravdy Peter Zemaník.
Fakt, že situácia je vážna, potvrdzuje aj štátny podnik LESY SR, ktorý od začiatku roka zvýšil cenu ihličnatého dreva o viac ako 30 percent. Dnes tak najcennejšie sortimenty predávajú za 96 eur na kubický meter. „Na jednej stane je obrovský dopyt aj zo stany mimoeurópskych krajín ako USA a Čína. Na druhej strane nedostatok suroviny spôsobený predošlými kalamitami a súčasným ústupom kalamít z dôvodu chladného počasia,“ cituje Pravda Marínu Debnárovú, vedúcu odboru komunikácie podniku. Na Slovensku sú zdroje ovplyvnené aj výraznými obmedzeniami zo strany Štátnej ochrany prírody SR, dodáva M. Debnárová. Na trh s drevom pritom štátny podnik ponúka hlavne guľatinové a vlákninové sortimenty listnatých a ihličnatých drevín v objeme približne štyri milióny kubických metrov za rok.
Link na celý článok na portáli Pravda.sk: