Pravda sa pýta, či sa Slovensko zmení na krajinu buriny: Dotácie pre poľnohospodárov narobili viac škody ako osohu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Satirik Julo Satinský kedysi hovoril: Šľak ma ide trafiť. Ten teraz triafa z buriny poľnohospodárov na celom Slovensku, píše denník Pravda a na úvod sa pýta, či sa zmení Slovensko na Burinland - krajinu buriny? Veľa k tomu podľa autora článku Jozefa Sedláka nechýba a premene pomáha ušľachtilá snaha ozeleniť a spestriť chotáre biopásmi a úhormi. Jedny aj druhé mali priniesť do intenzívne obrábanej poľnohospodárskej krajiny viac života, vytvoriť oázy pre opeľovače, najmä včely, a prirodzené prostredie pre poľnú zver a vtáctvo. Biopásy osiate ďatelinotrávami a bylinami mali rozdeliť veľké hony na menšie. Urobiť zo Slovenska krajinu trochu podobnú Rakúsku.
„Ako to všetko dopadlo? Až na malé výnimky všelijako inak, len nie dobre. Tragikomicky. Tam, kde založili úhory, a na Slovensku sa rozprestreli dovedna takmer na 80-tisíc hektároch, vznikli na úrodných rovinách neprehliadnuteľné ostrovy buriny. Na jednom z nich neďaleko Bánoviec nad Bebravou sa objavila tabuľa s nápisom: Stav aj tejto parcely je výsledkom poľnohospodárskej politiky. Čej, to sa už nedá dočítať, pretože tabuľu prekryla dvojmetrová loboda. Zarodila ešte lepšie ako pšenica.
Prečo to všetko dopadlo inak, ako malo? Nuž legislatíva tzv. ekoschém sa otočila proti tým, ktorí sa ňou mali riadiť. Zrejme preto, že bola ušitá horúcou ihlou. Uzrela svetlo sveta 30. novembra 2022, keď sa už nedalo nič rozumné z hľadiska založenia biopásov urobiť. Na jar sa poľnohospodári uchýlili k najjednoduchšiemu riešeniu, časť plôch neobsiali, a tak pokropené výdatnými dažďami vznikli úhory, aké inde v Európe nevidno. Už je isté, že nestoja za pár desiatok eur dotácie, pretože narobia viac škody ako osohu,“ uvádza v článku denník Pravda.
Link na celý článok: Satirik Julo Satinský kedysi hovoril: Šľak ma ide trafiť. Ten teraz triafa z buriny poľnohospodárov na celom Slovensku - Krajina - Ekonomika - Pravda