Pravda sa pýta, či drevo zhnije v lese alebo zhorí v peci: Slovensko v množstve mŕtveho dreva prekonáva priemer Európskej únie štvornásobne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zhnije v lese či zhorí v peci? Záujem o drevo je obrovský, ľudí chcú naň pustiť do lesov. Analýzu témy s týmto názvom uverejnil včera portál Pravda.sk. V článku reaguje na ponuku štátnych lesníkov pre záujemcov o palivové drevo, ktoré si môžu nachystať svojpomocne v samovýrobe. Pravda vysvetľuje, že pri samovýrobe dreva ide o využitie tzv. poťažbových zvyškov, ako aj o drevo získané v rámci tzv. výchovných – prebierkových ťažieb v lesných porastoch s vekom do 50 rokov. Pokiaľ ide o samovýrobu dreva v štátnych lesoch, ktoré obhospodarujú lesné porasty na ploche zhruba 700 000 hektárov, ráta sa, že by sa samovýrobou pri prebierkových ťažbách dalo získať 61 000 kubíkov dreva.
„No ešte väčšie množstvo palivového dreva ponúka samovýroba v porastoch, ktoré boli zničené vetrovými polomami, alebo ide o vyschnuté smrečiny či stromy napadnuté lykožrútom. Tento zdroj ocenili štátni lesníci zhruba na 230 000 kubíkov dreva.
Okrem iného ide o drevo z plochy čosi vyše 100 000 hektárov, ktoré delimitovali 1. apríla tohto roku pod štátnu ochranu prírody – ide o lesy nachádzajúce sa na území národných parkov, lesy TANAP-u a Lesopoľnohospodársky podnik Ulič. V tejto chvíli vedia, že drevo, ktoré leží v 5., teda najvyššom, stupni ochrany vyťažiť nemôžu. Ide zhruba o 50 000 kubíkov, v hre však zostáva ďalších 180 000 kubických metrov.
Kde skončí takmer 200 000 kubíkov dreva? Určite by uľahčilo život tisíckam slovenských domácností. Ide o to, ako situáciu posúdi rezort životného prostredia. Či bude striktne trvať okrem iného na tom, že tzv. mŕtve drevo musí zostať v lese v záujme biodiverzity, alebo zohľadní energetickú krízu, akú Slovensko a celá Európa ešte nezažili od konca druhej svetovej vojny.
Na pracovnom seminári o potenciáli slovenských lesov a ich reálnom využívaní, ktorý zorganizoval minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, odznelo, že Slovensko necháva v lesoch obrovské množstvo dreva, aké si nedovolí ani Česká republika. Slovensko v množstve mŕtveho dreva prekonáva Česko trojnásobne a priemer Európskej únie štvornásobne. Povedal to generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh,“ píše v článku portál Pravda.sk.
Link na celý článok: