Pralesy ohrozujú drevárov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenskí drevári zápasia s nedostatkom dreva na našom trhu, a teraz im situáciu komplikuje aj spor medzi lesníkmi a ochranármi.
Nevedia sa dohodnúť, či sa môže ťažiť na tisícoch hektárov slovenských pralesov. K spracovateľom sa tak môže dostať ešte menej suroviny, ako čakali. „Podnik Lesy SR má problémy s naplnením plánu ťažby a dodávok dreva,“ potvrdil hovorca štátnych lesov Vlastimil Rezek.
V sektore za posledné tri roky zmizlo takmer tisíc pracovných miest a skončilo viacero firiem. „Nedostatok reziva pokrývam dovozmi zo zahraničia, kde ho dokážem neraz nakúpiť lacnejšie,“ hovorí šéf firmy Doka Drevo Marián Laššák.
Spor trvá už od leta, keď štátne lesy po dohode s mimovládnou organizáciou FSC Slovensko zastavili ťažbu v sporných lesoch. Čakajú, kým nezávislá komisia rozhodne, či ich zaradia do bezzásahovej zóny.
Pracovná skupina rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva však ešte ani nezačala pracovať.
Na ťažbu dreva vo vzácnom lese Veľký bok v Nízkych Tatrách upozornilo v lete cez médiá FSC Slovensko. Aj preto dnes Lesy SR nemôžu vyťažiť 40-tisíc kubických metrov dreva v odštepnom závode Liptovský Hrádok. Štátne lesy už pritom majú na mieste nainštalované lanovky na jeho zvážanie.
„Aby jednotlivé obvodné závody mohli splniť plán ťažby a tržieb, musia nahradiť výpadok z iných porastov, kde im to ešte dovolí desaťročný plán starostlivosti o les,“ hovorí V. Rezek. Tým sa však podľa neho problém iba presunie do budúceho roka, keď už štátne lesy takúto možnosť nebudú mať.
Firmy, ktoré majú s Lesmi SR uzavreté zmluvy na odber dreva, zatiaľ problém v dodávkach nehlásia.
„Dosiaľ sme žiaden sklz nemali,“ hovorí riaditeľ firmy Bučina DDD Antonín Juříček. Firma v tomto roku odoberie od lesov 95-tisíc kubíkov dreva.
Mimovládna organizácia FSC Slovensko dva roky mapovala územie Slovenska, na základe čoho identifikovala 120 lokalít, ktoré podľa ich metodiky možno označiť za prales – pôvodný prírodný les, v ktorom neboli uskutočnené žiadne zásahy.
Štátne lesy tieto závery spochybnili a zaplatili si vlastnú štúdiu. Jej zhotoviteľ, Národné lesnícke centrum, v nej konštatuje, že pralesy sú iba na desatine z týchto území.
Spor má rozriešiť nezávislá pracovná skupina, ktorej vznik bol iniciovaný ešte v septembri. Dodnes však nie je známe ani jej zloženie.
„Nemáme o tejto komisii žiadne informácie,“ povedal výkonný riaditeľ FSC Slovensko Juraj Vysoký.
Podľa Zuzany Gulovej z tlačového oddelenia rezortu pôdohospodárstva minister Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) urgoval koncom minulého mesiaca ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD), aby v tejto veci začal konať. Envirorezort tvrdí, že ďalší postup by mali dohodnúť ministri na spoločnom stretnutí v blízkom čase.
(Zdroj: Hospodárske noviny,7.11.2012)