Práca s motorovou pílou má 85 percentný podiel na ťažbe dreva: Značná časť technologického vybavenia v lesnom hospodárstve je zastaraná
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Zelenej správe 2023 je uvedené, že terénne podmienky v lesoch Slovenskej republiky sú pomerne náročné a významne limitujú spôsoby a technológie ich obhospodarovania. Na terénoch priechodných pre traktorové technológie sa, bez ohľadu na kategórie lesov a sklon terénu, nachádza 54,3 % (1 061 tis. ha) lesov, 22,7 % (444 tis. ha) na polopriechodných a 23 % (450 tis. ha) lesov na nepriechodných terénoch.
Až 21,3 % lesov (416 tis. ha) sa nachádza na svahoch strmších ako 50 %; 43 % (179 tis. ha) týchto strmých svahov sa nachádza v kategórii hospodárskych lesov. V súčasnosti má 63 % lesných porastov (1 236 tis. ha) priemernú približovaciu vzdialenosť z lokality „peň“ na lokalitu „odvozné miesto“ kratšiu ako 500 m. Približne 20 tis. ha lesných porastov v kategórií hospodárskych lesov má približovaciu vzdialenosť dlhšiu ako 2 000 metrov.
„V ťažbovom procese je pozitívnym trendom postupný mierny nárast počtu viacoperačných ťažbových strojov (harvestorov a procesorov), vyvážacích súprav a lesných lanoviek. Prevládajúcim ťažbovým prostriedkom je aj napriek uvedenému naďalej jednomužná motorová píla s podielom približne 85 % na realizácii celkovej ťažby dreva.
V približovaní surového dreva majú najvyšší podiel UKT a LKT, avšak ich podiel postupne klesá v prospech lesných lanoviek a vyvážacích súprav, čo je pozitívny trend. Negatívom je nízky podiel ťažných zvierat na približovaní surového dreva.
V súčasnosti je značná časť strojno-technologického vybavenia organizácií hospodáriacich v lesoch a subjektov poskytujúcich služby v ťažbovo-výrobnom a dopravnom procese zastaraná; treba ju postupne obnovovať s ohľadom na požiadavky moderných environmentálne vhodných technológií.
Veľmi nízky stupeň mechanizácie prác je najmä pri zakladaní a obnove lesných porastov. Mechanizácia sa tu zameriava predovšetkým na prípravu pôdy pri podpore prirodzeného zmladenia, zalesňovaní a mechanizovanej výsadbe sadeníc pri umelej obnove. Technizáciu týchto prác významne obmedzujú terénne a pôdne podmienky,“ konštatujú autori Zelenej správy 2023.