Pozor na vijačku krušpánovú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nepôvodných druhov hmyzu na Slovensku je veľa, no horúcou témou je vijačka krušpánová, Cydalima perspectalis.
Vijačka krušpánová sa k nám a do Európy dostala prostredníctvom medzinárodného obchodu s okrasnými rastlinami z Ázie. Doviezli ju s krušpánom, ktorý je živnou rastlinou jej húseníc.
- V apríli 2014 sme húsenice tohto motýľa pozorovali v Bratislave, kde už po nich zostali kompletne zožraté kríčky krásnych krušpánov, ktoré máme mnohí z nás vysadené ako živé ploty, - vysvetľuje entomologička Sandra Viglášová z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Podľa nej motýľ nie je dobrý letec, šíri sa pomaly. Celý rok mu trvalo, kým sa dostal do Zvolena. - Tu požerky húseníc pozorujeme takmer na každom krušpáne, ktorý sme zatiaľ videli, - dodáva.
Tento krásny motýľ s úžasnou zelenou húsenicou pomaly zničí krušpány celému Slovensku, pravdaže, ak si nedáme pozor. Krušpánový plot treba stále kontrolovali.
- Ak sú na ňom ohlodané suché listy a sivobiele pavučinky, miniatúrne peletky - trus húseníc - možno sa obávať a v krušpáne hľadať húsenice.
Rozumnejšie však je naše krušpány chrániť postrekom. Húsenice sú schopné zjesť všetky listy krušpánu, čo je už pre rastlinu nezvratné. Tá sa za krátky čas nestihne zmladiť a vyhodiť si nové listy, preto rýchlo zoschne.
Zdroj: sme.sk