Poznámka: Vydarený príklad komunikácie lesníkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum zorganizovalo pred niekoľkými dňami stretnutie s novinármi a komunikovalo témy hlucháňa a mníšky. Pokles výskytu tetrova hlucháňa rezonuje na verejnosti už niekoľko týždňov a problém významne zaktualizoval „demarš“ Európskej komisie, takže v mediálnych výstupoch zo stretnutia na NLC oprávnene dominovala práve táto téma. Tentokrát však bez zbytočných emócií a útokov, ale s racionálnymi a odbornými argumentami lesníkov.
Svedčia o tom početné mediálne výstupy, publikované z tohto stretnutia. Väčšinou si novinári zvolili do titulkov posolstvo o tom, že pre záchranu hlucháňa chcú lesníci zasahovať aktívne aj v lesných porastoch v bezzásahových územiach, pretože takýto názov článku môže pôsobiť kontroverzne. Ale vzhľadom na lesnícke argumenty, prezentované Jozefom Bučkom, odborníkom na život hlucháňov z NLC, tentokrát negatívne emócie, namierené proti lesníkom nevzbudil.
Škoda len, že ešte stále chýba lesníkom veľmi dôležitá proaktivita a pohotovosť v komunikácii s verejnosťou a médiami, pretože po upozornení a požiadavke Európskej komisie okupovali mediálny priestor k téme hlucháňa doteraz najmä tí, ktorí z jeho úbytku v slovenských lesoch vinia iba lesníkov a zužujú problém klesajúcich stavov výskytu hlucháňa na nesprávne lesnícke postupy.
Lesnícki odborníci poukázali na viacero príčin, ktoré spôsobujú, že ak ešte pred 40-timi rokmi žilo na Slovensku približne 4 000 jedincov tetrova hlucháňa, v súčasnosti sú jeho stavy evidované na úrovni asi 1 000 jedincov. Dôležité teraz je, aby nabudúce zareagovali lesníci takýmto vydareným spôsobom včas.
Jozef Marko