Poznámka: Štátnu ochranu prírody nezaujíma model medvedej populácie. Z jej hodnotenia kričí naivita
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rešpektovaný lesník a poľovník Ing. Stanislav Bystriansky sa pozrel skúseným odborným okom na Program starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku: http://www.sopsr.sk/web/?cl=10302. Predovšetkým ho zaujalo vyhodnotenie činnosti za roky 2019 a 2020.
„Ak bolo metódou DNA v roku 2014 zistených 1 256 +- 234 medveďov, čo vraj bolo treba overiť a upresniť, tak prečo sa vzorky trusu medveďov zbierajú tri roky (2019 - 533, 2020 - 801 spolu 1 334) a podľa pána ministra Budaja zber končí teraz v júli? Zber, na ktorý sú najímaní tzv. externí zberači a sú nevyužití poľovníci (60 000 členov). Aká to bude presnosť, keď niektoré medvede mohli medzitým uhynúť, odmigrovať, či byť upytliačené? Možno je to úmysel, aby sa konal tretí a ďalšie monitoringy a nezmyselne sa míňali finančné prostriedky... Nedá sa uprieť význam rozborov trusu na prítomnosť parazitov a čiastočne aj zisťovanie potravy, len pozor na závery zisťovania, lebo naši "ochranári" ako tzv. moderní vedci ľahko dospejú k záveru, že slovenské medvede nežerú mravce, čmeliaky a jašterice. A budú mať aj pravdu, lebo medvede si tieto zdroje potravy na Slovensku už vyčerpali.
Na tomto mieste sa natíska otázka: Kto vlastne potrebuje poznať presnú (v konečnom dôsledku aj tak nepresnú) početnosť medveďov na Slovensku? Ľudia žijúci na vidieku - roľníci, poľovníci a samotná biodiverzita si vyžadujú takú početnosť, aby medvede neobťažovali a neohrozovali ľudí, aby hospodárske zvieratá boli iba minimálne ohrozované a aby v prírode neboli ohrozené druhy, ktorými sa medvede okrem iného živia: mravce, čmeliaky, jašterice, včely a lesné kury. Z poľovníckych štatistík Národného lesníckeho centra vo Zvolene zistíme, že to bola početnosť, ktorá sa držala v 70-tych rokoch minulého storočia a teda asi 500 ks medveďov pri ročnom odlove 15 - 35 ks a vtedy v krajine využívanej a osídlenej roľníkmi.
Všimnite si prosím, že vo vyhodnotení nie sú skúmané žiadne dopady medvedej populácie na biodiverzitu v jeho areáli. Štátnu ochranu prírody SR v zásade nezaujíma populačný model medvedej populácie a stanovenie stupňov rizika v dôsledku narastajúcej medvedej populácie na bezpečnosť a život ľudí a na biodiverzitu. Z vyhodnotenia až "kričí" naivita, že sa tieto problémy vyriešia školeniami obyvateľstva, elektrickými ohradníkmi, natáčaním propagačných filmov a proste propagandou. Doslova zakrývaním si očí pred reálnymi problémami, na ktoré poukazuje vidiecke obyvateľstvo, roľníci - chovatelia zvierat, včelári, poľovníci, skutoční ochranári bez úvodzoviek a prípad prvého oficiálneho zabitia človeka, ktoré sotva bude posledné.
Aké bude pokračovanie a koniec súčasných "ochranárskych" zvrátenosti v podobe uspávania a eutanázie medveďov, čím dochádza k znehodnocovaniu diviny a plytvaniu s finančnými zdrojmi? Azda to budú krematória pre medvede, cintoríny a urnové háje, odvykacie centrá pre synantropné medvede a rehabilitačné stanice sa budú starať aj o dožívajúce jedince? V roku 2011 bolo len v Bratislave sčítaných 1 834 bezdomovcov (viac ako medveďov v rorku 2014), roľníctvo bolo na Slovensku takmer zlikvidované a tak 60 % potravín dovážame, na svete hladuje asi 800 miliónov ľudí a planéta Zem ma svoje limity, nielen čo sa týka klimatických zmien! Ďalšie závery si urobte sami,“ napísal dlhoročný praktik Ing. Stanislav Bystriansky.