Poznámka: Prebudí list ministra Mičovského ostatných politikov?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský požiadal minulý týždeň listom ministra životného prostredia Jána Budaja, aby nepredložil návrh vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny, na vyhlásenie do zbierky zákonov skôr, ako sa uskutočnia odborné rokovania s cieľom dosiahnutia dohody na takej úprave k nedoriešeným rozporom, ktorá by minimalizovala negatívne dopady v oblasti poľnohospodárstva a lesníctva.
Za rozhodujúci problém vyhlášky šéf agrorezortu považuje celý rad výrazných obmedzení vo využívaní poľnohospodárskej a lesnej krajiny, ktoré vyhláška zavádza a s ktorými minister Mičovský nemôže súhlasiť, pretože tieto obmedzenia podľa neho negatívne zasiahnu do každodennej práce poľnohospodárov, lesníkov, rybárov, včelárov a neodôvodnene skomplikujú ich starostlivosť o našu krajinu.
Štvorstranový list, zaslaný aj predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (na portáli Lesmedium.sk sme ho zverejnili včera v prílohe k článku o výhradách agrorezortu), obsahuje množstvo racionálnych argumentov, pripomienok a konkrétnych prípadov, ktoré sú podľa slov Jána Mičovského len vrcholom ľadovca zásadných rozporov k vyhláške.
Hodnota tohto listu spočíva ale predovšetkým v tom, že jasne pomenováva to, v čom tkvie obrovský rozpor medzi dvoma rozdielnymi prístupmi k vidieckej krajine. Ochranárskym, ktorý sa usiluje zakonzervovať slovenský vidiek a nerešpektuje pritom fakt, že aj človek je súčasťou prírody. A druhým prístupom, založeným na trvalo udržateľnom rozvoji slovenského vidieka s vyváženým postojom k prírode, spoločnosti a ekonomike našej krajiny.
Čas ukáže, či tento počin ministra Mičovského prebudí ostatných politikov na Slovensku a či si tento hlboký rozpor medzi dvoma prístupmi k vidieckej krajine a k ľuďom, ktorí v nej žijú a pracujú, konečne naplno uvedomia.
Jozef Marko