Poznámka: Pozitíva a negatíva stavu lesov a lesného hospodárstva na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum na svojej internetovej stránke informuje o tom, že 6. decembra 2022 sa vo Veľkej zasadačke Národného lesníckeho centra na Sokolskej ulici uskutočnila vedecká konferencia s názvom Aktuálne otázky ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR.
„Cieľom bolo prerokovať v kruhoch širokej lesníckej verejnosti aktuálnu situáciu a ekonomické problémy lesného hospodárstva Slovenskej republiky. Prezentované boli najnovšie výsledky výskumných úloh, podporených z kontraktu medzi Národným lesníckym centrom a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a z ďalších projektov, podporených z Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Osobitná pozornosť bola venovaná projektu Výskumného zámeru NLC na roky 2022-2026 Ekonomika prírode blízkeho hospodárenia v lesoch (EPRIBLES). Na konferencii bolo prítomných viac ako 60 účastníkov. Do konca roku 2022 bude vydaný recenzovaný zborník vedeckých prác,“ uvádza Národné lesnícke centrum.
Link na prezentácie z konferencie: Prezentácie z vedeckej konferencie AOEPLH 2022 - Národné lesnícke centrum (nlcsk.org)
O aktuálnom stave a vývoji vybraných ukazovateľov lesov a lesného hospodárstva na Slovensku informoval na konferencii Ing. Martin Moravčík, CSc. z Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu, Odboru manažmentu lesa. Pozitíva a negatíva stavu lesov a lesného hospodárstva zhrnul stručne a výstižne v závere prezentácie.
V lesnom hospodárstve Slovenskej republiky možno pozitívne hodnotiť najmä:
• zvyšovanie výmery lesných porastov,
• prevládajúce zastúpenie stabilnejších, prevažne listnatých lesov,
• vývoj celkových zásob a ťažby dreva,
• percentuálny podiel ťažby dreva z celkového bežného prírastku,
• pokles exportu sortimentov surového dreva.
Medzi negatívne zistenia patria najmä:
• nebývalý pokles starostlivosti o mladé lesné porasty (ochrana pred burinou, zverou, prečistky),
• pretrvávajúce pôsobenie škodlivých činiteľov s vysokým podielom ihličnatej kalamitnej (náhodnej) ťažby dreva,
• pokles zásob smreka ako hospodársky najvýznamnejšej ihličnatej dreviny,
• vysoký podiel lesov v chránených územiach s následným nárastom obmedzujúcich podmienok ochrany prírody.
Najväčšie problémy obhospodarovania lesov na Slovensku teda dokážeme celkom presne pomenovať. S ich riešeniami je to už zložitejšie, pretože napriek tomu, že aj tie lesnícka veda a prax pozná, nedokáže ich na škodu slovenských lesov presadiť v politike a ekonomike našej spoločnosti.
Jozef Marko