Poznámka: Myslím a komunikujem, teda som. Aj ja - lesník
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Cogito ergo sum, myslím teda som. Autorom tohto slávneho výroku je francúzsky filozof, matematik a racionalista 17. storočia René Descartes. V boome informačných a komunikačných technológií 21. storočia (najmä internetu a sociálnych sietí), ktorého sme aktuálne súčasťou, ho však treba doplniť: myslím a komunikujem, teda som. A to platí aj pre lesníkov.
Odborní lesní hospodári a vlastníci lesov doteraz mysleli iba na lesnícku robotu, ale s verejnosťou o nej nekomunikovali. Sústredili sa na hospodárenie v lesoch, ale nevysvetľovali ho. Verejne a efektívne nevyzdvihli vo svojej práci to dobré a neakcentovali jej význam a prínos pre les a spoločnosť. Ak urobili chyby, nepriznali si ich včas a nepovedali, ako ich napravia.
Dôležité však je, že teraz si tento hendikep veľmi dobre uvedomujú a najmä mladá generácia lesníkov aktívne využíva internet a sociálne siete. Usiluje si komunikovať prostredníctvom nich názorne, zrozumiteľne a presvedčivo. Používa argumenty, fakty a konkrétne skúsenosti - vlastné, aj tie overené a osvedčené z lesníckej minulosti. Bez pátosu, racionálne a vecne. Títo mladí lesníci otvárajú verejnosti oči trpezlivo a systematicky. Ponúkajú jej odborný lesnícky pohľad na to, na čo sa ľudia doteraz pozerali len ochranárskou, jednostrannou a mnohokrát deformujúcou optikou.
Budem menovať aspoň niektorých spontánne a zodpovedne komunikujúcich lesníkov – Michala Diviaka z Banskej Štiavnice, Michala Králika z Pribyliny a Cyrila Bábeľu z Muráňa. Vekovo medzi nich síce nepatrí, ale mladým a sviežim lesníckym duchom určite áno, Peter Šiška z Čermeľa pri Košiciach. Ten to myslím celé začal. Veľká lesnícka vďaka však patrí všetkým, ktorí už pochopili, že lesnícku robotu nestačí len vykonávať, ale treba o nej aj proaktívne informovať. A nielen, že to pochopili, ale začali brať komunikáciu o lesníckej práci ako jej dôležitú súčasť.
Jozef Marko