Poznámka: Lesníkom a poľovníkom záležalo na záchrane kamzíkov v Tatrách už po 2. svetovej vojne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesník Ing. Mikuláš Michelčík st. bol dekrétom Hlavnej správy lesov v Bratislave v roku 1946 vymenovaný za riaditeľa Správy štátnych lesov Vysoké Tatry v Tatranskej Lomnici. Územie tejto správy štátnych lesov bolo v roku 1948 vyhlásené za Tatranský národný park, v roku 1950 vznikla z tejto správy tzv. Dočasná správa Tatranského národného parku a jej riaditeľom bol do roku 1953 Ing. Mikuláš Michelčík st.
V novembri 1946 publikoval v časopise Poľovnícky obzor článok s titulkom O dnešnom stave kamzíkov v Tatrách. Autor zosumarizoval v úvodnej časti príčiny a podmienky, ktoré ovplyvnili stav kamzíkov takým spôsobom, že „nie je nijako pesimistické dnešný celý stav kamzíkov na Slovensku odhadovať na nie viac ako 300 kusov, čo reprezentuje maximálne 25 % stavu pred rokom 1940,“ uviedol Ing. M. Michelčík st.
Ďalej napísal, že „treba bezpodmienečne a urýchlene hľadať možnosť a prostriedky nápravy. Poznamenávam vopred, že tu pomôžu len radikálne metódy a prostriedky čím skoršie, tým lepšie. Keďže však ide o jednu z najzaujímavejších, jedinečných a cenných zložiek našej fauny, na zachovaní ktorej musí mať záujem nielen poľovník, ale aj široká verejnosť, teda aj zodpovedné úradné miesta, musí tu byť prípustné a prijateľné každé, i hodne radikálne opatrenie, len keď povedie ku kladnému výsledku, ktorým je záchrana a postupné zveľadenie dnešného katastrofálneho stavu kamzičej zveri.“
V záverečnej časti článku Ing. Mikuláš Michelčík zadefinoval päť konkrétnych návrhov, ktoré (ako uviedol) zozbieral od skúsených tatranských poľovníkov a najviac z radov starého lesného personálu, majúceho v odbore chovu kamzíkov celoživotné skúsenosti, ale aj od turistov a skutočných milovníkov tatranskej prírody.
Navrhol pre najbližších aspoň 5 rokov vôbec nepovoliť odstrel kamzíkov, radikálne a urýchlene zakročiť proti pytliactvu a zamedziť ho, aspoň čiastočne usmerniť turistický a lyžiarsky ruch, povoliť na prechodný čas chytanie rysov do želiez a pri tvorení nového poľovného zákona pamätať na špeciálny charakter a potrebu kamzičích revírov.
Je teda zrejmé, že už pred takmer 80-timi rokmi lesníkom a poľovníkom záležalo na záchrane a aktívnom manažmente stavu kamzičej zveri vo Vysokých Tatrách. Inak tomu nebolo ani v prípade medveďov, vlkov a hlucháňov. A lesníci a poľovníci na to nepotrebovali ani osobitné ministerstvo...
Jozef Marko