Poznámka: Lesník, ktorý na zaslúženom odpočinku neodpočíva - stále aktívne propaguje prácu v lese a pre les
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Známy lesník Ing. Peter „Brčo“ Šiška, ktorý pracoval 20 rokov na Polesí Čermeľ pri Košiciach a ako jeden z prvých začal aktívne využívať sociálne siete na systematickú propagáciu lesníckej práce pre les a spoločnosť, je síce už dva roky na zaslúženom odpočinku, ale neodpočíva. Stále je aktívny a organizuje stretnutia a podujatia priamo v lese. Dokáže na nich názorným a účinným spôsobom oboznámiť laickú verejnosť s krásou, dôležitosťou a výsledkami odborne vykonávanej práce v lese a pre les.
Na jeho profile na sociálnej sieti najnovšie zaujala ukážka práce koňa v lese na chate Hrešná a následne Potulka lesom II krížom krážom s cieľom pri prameni Ing. Gabriela Göndöra, staviteľa prvého košického vodovodu v Čermeľskej doline ešte za čias Rakúsko-Uhorska, ktorú Peter „Brčo“ Šiška zorganizoval v nedeľu 19. júna. Na krátkom videu vidieť, aké prekvapujúco veľké množstvo návštevníkov tejto akcie bolo zvedavých na praktické ukážky namáhavej práce kočišov a ich štvornohých zverencov pri manipulácii s vyťaženým drevom, ktoré spoločne dokážu šetrným spôsobom priblížiť bez poškodenia stojacich stromov na odvozné miesto.
Stretnutia s lesníkmi na Slovensku ma presviedčajú o tom, že Peter „Brčo“ Šiška nie je sám, kto si uvedomuje, že práve takáto forma názornej a atraktívnej komunikácie s verejnosťou je síce časovo najnáročnejšou, ale tou najsprávnejšou odpoveďou na aktivity tých, ktorí účelovo vykresľujú lesníkov ako drancovateľov lesa a zlodejov dreva. A ešte dôležitejšie je, že pribúdajú lesníci, ktorí to nielen pochopili, ale mnohokrát vo voľnom čase, kedy by si mohli odpočinúť, venujú pozornosť vysvetľovaniu, objasňovaniu a obhajovaniu lesníckej práce návštevníkom lesov. Ostáva len dúfať, že ich bude stále viac a viac a že sa nechajú inšpirovať takými príkladmi lesníckej cti, akým je aj Peter „Brčo“ Šiška.
Jozef Marko