Poznámka: Krovinorez našiel uplatnenie aj pri starostlivosti o mladé lesné porasty – pozor však na plastové struny, hluk a vibrácie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Krovinorez sa stal výdatnou pomocou aj v takej oblasti, akou je lesníctvo. Hlavne pri starostlivosti o mladé lesné porasty. Ale ako to už býva, každá minca má dve strany a nie je tomu inak aj pri krovinoreze. Pri kosení nežiaducej vegetácie je obsluha vystavená rôznym škodlivým faktorom, ako sú: vynútená poloha tela, hluk a vibrácie. Počas tejto práce dochádza aj k znečisteniu životného prostredia, či už spaľovaním paliva alebo spotrebou plastovej struny.
V prípade použitia plastovej struny na zmiešanú vegetáciu v poraste 2 – 3 ročných dubov došlo nielen k zvýšenej spotrebe paliva, ale aj k výraznej spotrebe plastovej struny. Spotreba plastovej struny pri 8-hodinovej práci bola porovnateľná s 18 PET fľašami. Podobný výkon a výrazne nižšia spotreba paliva sa dosiahli s 2-zubovým nožom. Okrem toho pri použití zubových nožov nedochádza k žiadnej spotrebe struny, a teda ani k znečisteniu životného prostredia plastami.
Zaujímavé informácie poskytlo aj meranie hluku v poraste 2 – 3 ročných borovíc s tromi typmi vegetácie: bylinnou, zmiešanou a drevitou. Bolo preukázané, že plastová struna generovala najvyššiu hladinu hluku. V prípade zubových nožov bol dôležitým faktorom počet zubov. Čím väčší bol počet zubov, tým nižšia bola hladina hluku, ktorú krovinorez produkoval.
Hladina hluku počas 8-hodinového pracovného dňa (v poradí: plastová struna – 2 – 3 – 24 zubový nôž) sa v prípade bylinnej vegetácie pohybovala v rozsahu 92,6 – 87,2 – 87 – 86,6 dB; pri zmiešanej vegetácii sa pohybovala v rozsahu 91,6 – 88,5 – 88 – 85,5 dB a v prípade drevitej vegetácie v rozsahu 89,4 – 87,3 dB (3 – 24 zubový nôž).
Na základe nameraných hodnôt by sa malo obmedziť používanie plastovej struny, aby sa minimalizovalo vystavenie obsluhy hluku. Z hodnôt tiež môžeme vidieť, že hladinu hluku ovplyvňujú jednak použité rezné nástavce, ako aj typ vegetácie.
Je tiež jasné, že existujú aj ďalšie faktory, ktoré významne ovplyvňujú hladinu hluku pri používaní krovinorezu. Jedným z týchto faktorov je kumulatívny účinok viacerých zamestnancov, pracujúcich v tesnej blízkosti.
Pri práci viacerých zamestnancov s krovinorezmi by sa mal dodržiavať odstup minimálne 15 m, aby sa predišlo vystaveniu hluku z viacerých zdrojov. Na druhej strane, výkon a kapacita motora, ako aj jeho technický stav, priamo ovplyvňujú hladinu hluku, ktorej je obsluha vystavená.
Dôležité je tiež zvýšiť povedomie a vedomosti zamestnancov o škodlivých účinkoch hluku, ako aj podporovať používanie osobných ochranných prostriedkov, ktoré umožňujú znížiť jeho negatívne účinky.
Ďalším škodlivým faktorom v prípade krovinorezu pre ľudí, ktorý ho používajú, je vysoká úroveň vibrácií. Ľudské telo príjme určité množstvo vibračných vĺn, ktoré potom prenesie do celej svojej štruktúry a potom sa môže správať buď ako tlmič vibrácií alebo ako zosilňovač. Dlhodobé vystavenie vibráciám rúk a paží, vibráciám celého tela a mechanickému preťaženiu sa považuje za potenciálnu príčinu chorôb z povolania.
Na základe meraní sa zistilo, že hodnoty vibrácií na rukách boli v rámci povolených hodnôt, namerané hodnoty na chrbtici však boli nad povolenými limitmi. Vysoké úrovne a dlhodobé vystavenie vibráciám môžu okrem iného spôsobiť vyskočenie platničky.
Krovinorez prenáša vibrácie z rôznych smerov: z rúk, z pravej nohy (slúži ako opora) a z ramena. Namerané hodnoty vibrácií boli vyššie na pravej ruke, nakoľko táto má hlavnú úlohu a je bližšie k motoru ako ľavá ruka.
Problémom je ale to, že vibrácie pôsobia na všetky body ľudského tela súčasne. Existujúce tlmiace riešenia nestačia. Rukavice sú dobrými absorbérmi, ale nestačia na elimináciu rizika ochorenia alebo zranenia. Ide o to, aby sa kontakt medzi nohou a nástrojom minimalizoval. Je potrebné nájsť riešenia na minimalizáciu prenosu z rukoväte na ruky.
Nadmerné vystavenie vibráciám ruky môžu viesť napr. k brneniu, „belosti“ alebo znecitliveniu v prstoch, zmene farby prstov (postihnuté cievy) alebo ku strate manuálnej zručnosti (postihnuté nervy a svaly).
V extrémnych prípadoch môže postihnutá osoba prísť o prsty. Účinky sú kumulatívne. Keď sa príznaky objavia prvýkrát, môžu po krátkom čase zmiznúť. Ak vystavenie vibráciám trvá mesiace alebo roky, príznaky sa môžu zhoršiť a stať sa trvalými.
Spracoval: Ing. Ján Krnáč