Poznámka: Chvála pána ministra. A čo mu treba naliehavo pripomenúť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Zdá sa, že pán minister Ján Mičovský to myslí s premenou našej krajiny skutočne vážne, pretože ako doteraz jediný minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky nehovorí o zlepšení jej ekologického a estetického stavu iba vo vzťahu k lesom a lesnému hospodárstvu, ale čoraz naliehavejšie tlačí aj na našich poľnohospodárov, aby sa naučili byť nielen producentami potravín, ale aj zodpovednými tvorcami krajiny ako základného predpokladu pre život jej obyvateľov.
Na svojom výjazde do okresu Považská Bystrica to formuloval prostredníctvom naliehavej prosby pre poľnohospodárov. Zároveň potvrdil, že si je vedomý toho, že takýto spôsob hospodárenia na pôde bude náročnejší oproti dnešku nielen na prácu, ale najmä na financie. Ubezpečil, že v budúcom roku bude rozpočet jeho rezortu určite disponovať na tento účel potrebným balíkom peňazí. Reagoval tak na upozornenie predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha, ktorý ho upozornil, že na takomto hospodárení musí mať záujem v prvom rade štát a teda musí nájsť aj potrebné financie na podporu ekologického hospodárenia na poľnohospodárskej pôde.
Pána ministra treba pochváliť, že tento problém chce reálne riešiť. Zároveň mu ale treba pripomenúť, že obdobná situácia je aj v lesnom hospodárstve v súvislosti so zavádzaním tzv. prírode blízkeho obhospodarovania lesov (PBOL). Ak má byť PBOL skutočne nosnou technológiou obhospodarovania našich lesov, musí byť založené okrem odbornosti a zanietenosti lesníkov aj (a najmä) na finančných stimuloch, ktoré budú vlastníkom a obhospodarovateľom lesov kryť zvýšené náklady, spojené s investovaním do lesnej dopravnej siete, pracovných postupov a potrebných technológií. V tomto sa celá lesnícka obec vzácne zhoduje. Lesníci, ktorí už tento postup používali v praxi potvrdzujú, že si to mohli dovoliť iba vtedy, ak vlastník lesa tieto postupy akceptoval aj za cenu, že mu prinesie zníženie výnosov z jeho majetku. A to je stav, ktorý nie je trvalo udržateľný a pre väčšinu vlastníkov lesov neprijateľný.
O to naliehavejšie treba pánovi ministrovi pripomenúť, že aj naše lesné podniky v snahe o ekologizáciu svojho hospodárenia veľmi nutne potrebujú pomoc štátu. Nám zostáva len veriť, že podobne ako pri poľnohospodároch, príde čím skôr s verejným prísľubom reálnych financií na podporu PBOL v budúcom roku. Pretože bez reálnych peňazí sa PBOL stane iba ďalším z hesiel, ktoré odveje čas....
Ing. Juraj Vanko
(Autor je predsedom Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska)
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.