Poznámka: Analytik o riešeniach spolužitia človeka a medveďa - regulácia, pachová stopa a šelma v areáli vhodnom pre jej život
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Známy analytik, ktorý sa dlhodobo venuje problematike lesného hospodárstva a ochrany prírody, Ing. Dušan Lukášik, CSc., zaslal v auguste otvorený list predsedovi Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie MVDr. Jaroslavovi Karahutovi, v ktorom ho na vyše 30 stranách (vrátane viacerých príloh) informuje o prehľade diania, spojeného s novelou zákona 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny za posledné tri roky. V liste sa venuje problematike premnoženia lykožrúta a bezzásahového režimu, výskytu medveďa a hlucháňa, významu smrekových lesov a vody v krajine, ako aj ďalším problémom.
Ing. Dušan Lukášik, CSc. v liste okrem iného uvádza, že materiál, ktorý popisuje riziká spolužitia medveďa a človeka v Slovenskej republike už existuje dva roky a jeho nová verzia bola doplnená o vysvetlenie podstaty vzniku populácie plachého medveďa cez neurobiológiu. Zároveň stručne sumarizuje túto problematiku. „Pokiaľ sa medveď pohybuje v prírode s hustotou populácie jeden kus a viac na 10 000 hektárov, inštinkt strachu nemá svoju radiacu regulačnú funkciu, zabezpečovanú človekom a teda medveď nepociťuje strach z človeka.
Naopak, ak je medveď stlačený na obmedzené územie a navyše je intenzívne regulovaná jeho populácia, sú to poľovníci, ktorí pre zbytok populácie vytvorili regulačný mechanizmus v podobe pachovej stopy človeka, ktorá aktivuje emóciu strachu v medveďovi. Pachová stopa človeka uzatvára medveďa do areálu vhodného pre jeho život a navyše aktivuje dve autoregulačné funkcie: medvedice redukujú počet mláďat na jedno až dve medvieďatá ako dôsledok limitovanej dostupnosti zdrojov potravy a inštinkt slasti motivuje samca k zabitiu medvieďat a je úspešný ako dôsledok limitovaného areálu, ohraničeného pachovou stopou človeka.
Tieto dve autoregulačné funkcie regulujú ročný prírastok o 30 percent pre populáciu medveďov s pomerom samci:samice 2:3 na interval 10-15 percent. Akonáhle sa ale porušia regulačné nástroje v podobe lovu na medveďa a medveď začne tolerovať pachovú stopu človeka, v podmienkach Slovenska sa začne uzatvorený areál otvárať a autoregulačné funkcie oslabovať tak, že ročný prírastok sa mení na interval 15-30 percent ako dôsledok dostatočného prístupu potravy z poľnohospodárskej produkcie, čo spôsobuje nárast počtu mláďat v jednom vrhu na 3 až 4 kusy, ojedinele 5 a pokles úspešnosti zabíjania medvieďat samcom. Podobne otvorenie areálu umožňuje medvedici ochrániť mláďatá únikom pred medveďom.“
Jozef Marko