Pozemkové úpravy a ekosystémové služby: ako zabiť dve muchy jednou ranou?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Projektant pozemkových úprav Anton Julény zverejnil zaujímavý príspevok s názvom Pozemkové úpravy a ekosystémové služby na blogu Denníka N. Link na jeho príspevok uvádzame na konci tohto článku. Autor v jeho úvode píše: „Dve ministerstvá, dve rôzne definície toho istého. Ide len o to, kto to bude mať pod palcom. Ak sa nebudú riešiť (ekosystémové služby - pozn. red.) cez pozemkové úpravy, budú mať z toho úžitok len úzke skupiny poberateľov dotácií a riešenia budú dočasné. Ak sa budú tieto služby riešiť cez pozemkové úpravy, tak budú mať z toho úžitok vlastníci, obce a užívatelia pôdy a opatrenia budú trvalé.“
V príspevku A. Julény zrozumiteľne vysvetľuje, v čom spočíva rôzne pomenovanie rovnakej aktivity: „V projektoch pozemkových úprav sa vlastnícky riešia všetky pozemky, poľnohospodárske, lesné pozemky, pozemky pod komunikáciami, vodnými plochami a samozrejme aj tie, ktoré nie sú hospodársky využiteľné. Ich určenie a využiteľnosť je ochrana prírody, zachovanie biodiverzity, zvýšenie ekologickej stability územia a podobne, teda to, čo sa nazýva v projektoch pozemkových úprav spoločné zariadenia a opatrenia. Tieto isté opatrenia sa v definícii iného ministerstva nazývajú ekosystémové služby.“
Autor poukazuje na to, že na ministerstve životného prostredia síce chápu, že biodiverzita poskytuje tovary a služby, ale opomínajú fakt, že „tieto služby poskytujú vlastníci a ani o tom nevedia. Dôvodom nie je len neusporiadanosť vlastníctva a identifikácia vlastníckych vzťahov k týmto službám, ale hlavne neznalosť práv a povinností. Ak poľnohospodár užíva vaše poľnohospodárske pozemky, tak vám platí nájomné. Ak užíva pozemky, ktoré sú chránené pred veternou eróziou stromami, ktoré rastú na vašich pozemkoch, tak tento úžitok nie je zohľadnený. A pritom tieto pozemky zabezpečujú poľnohospodárovi výhody. Je to veľmi zjednodušené, ale treba si uvedomiť, že aj toto je tovarom. A má svoju cenu a treba ju platiť.“
Odborník na pozemkové úpravy ďalej upozorňuje na fakt, že z Dohovoru o biologickej diverzite bola na úrovni EÚ prijatá Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020. V 5. úlohe 2. cieľa sa zaviazala Európska komisia a členské štáty do roku 2014, že zmapujú a posúdia stav ekosystémov a ich služieb na svojom území, posúdia hospodársku hodnotu takýchto služieb a do roku 2020 podporia začlenenie týchto hodnôt do účtovných systémov a systémov vykazovania na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni. „Myslím, že toto sa ešte neudialo,“ konštatuje autor príspevku A. Julény na blogu v Denníku N a dodáva: „A ako to súvisí s pozemkovými úpravami? Veľmi úzko. Ale tým, že v pozemkových úpravách používame inú terminológiu, tak pozemkové úpravy sú akoby mimo tohto diania. A samozrejme aj mimo finančných tokov.“
Autor článku je presvedčený o tom, že na základe pozemkových úprav je možné pre ekosystémové služby vytvoriť priestor vo forme pozemkov, ku ktorým bude mať ich prevádzkovateľ právny vzťah a ich vlastník z nich bude mať úžitok. A. Julény v článku navrhuje, ako by to bolo možné dosiahnuť v prípade lesných pozemkov: „Príkladom nevyužitia potenciálu pozemkových úprav sú lesné pozemky. Vlastníci lesov riešia dilemu, ktorá však súvisí, ako ináč s peniazmi. Na jednej strane by chceli mať lesy, ktoré sú hospodársky využiteľné, ale na druhej strane mať les v ochrannom pásme s nemožnosťou na ňom hospodáriť, čo znamená mať náhrady za stratu možnosti hospodárenia. Teraz sa vlastníci nachádzajú na oboch stranách. Pozemkové úpravy by tento problém vyriešili, zbavili by okrem iného vlastníkov lesa závislosti od štátu a o pozemky v ochranných pásmach (ekosystémová služba) by sa staral štát, lebo on je ten, kto ekosystémové služby využíva a platí ich, alebo nech zaplatí vlastníkom lesa, ak nedošlo k usporiadaniu vlastníctva. Štát ovláda skoro 80% výmery lesných porastov, čo je dostatočná výmera na to, aby ňou pokryl všetky ekosystémové služby a služby spojené s ochranou prírody. A prostredníctvom pozemkových úprav je to aj šanca na úplné vysporiadanie pre známych vlastníkov lesov.“
Celý článok stojí za prečítanie. Dáva na zváženie možnosť, ako zabiť dve muchy jednou ranou. Muchy, ktoré lietajú okolo vlastníkov pozemkov a obťažujú ich už veľmi dlho...
Jozef Marko
Link na blog Antona Julényho v Denníku N:
https://dennikn.sk/blog/1646875/pozemkove-upravy-a-ekosystemove-sluzby/