Pôvodné ekosystémy sa celkom neobnovia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Požiare minulý rok v Kalifornii zničili takmer pol milióna hektárov lesa, na niektorých miestach ešte horí.
Lesy kedysi dokázali povstať z popola, podľa novej štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Ecology Letters to už v Kalifornii celkom neplatí. Na tretinu miest spustošených požiarmi sa už pôvodné ekosystémy vraj nikdy nevrátia. Zabráni im v tom zmena klímy. Téme sa venuje denník Sme. Ako píše, mnohé ekosystémy majú z pravidelných požiarov osoh. Oheň funguje ako prirodzený upratovač a pomáha rastlinám a zvieratám pripraviť sa na nový začiatok. Požiar z povrchu pôdy odstráni odpad, do pôdy vráti dôležité živiny a niektorým rastlinám dokonca pomôže pri rozmnožovaní. Semená niektorých ihličnanov sú napríklad zapečatené živicou, ktorá sa roztopí iba v ohni. Ak však požiare trvajú príliš dlho a pôda zostane dlho suchá, pozitívny účinok sa vytratí. Ekosystémy sa už nedokážu vrátiť do pôvodného stavu.
Vedci skúmali ihličnaté lesy v Skalnatých vrchoch v Severnej Amerike. Zamerali sa na miesta, kde sa od roku 1988 do roku 2011 bolo 52 požiarov. Na miestach požiarov hľadali semená a ich hustotu. Dáta porovnali s lesmi, ktoré v týchto rokoch nehoreli, ale aj s údajmi od teplote a vlhkosti.
Najnáchylnejšie boli práve lesy v suchých oblastiach s vysokými teplotami. Lesy na týchto miestach sa po požiaroch premenili na lúky alebo krovie.
Počet lesov, ktoré sa po požiaroch už neobnovili, sa po roku 2000 zdvojnásobil. Z 19 percent vzrástol počet takýchto miest na 32 percent. Tento vzrast sa zhodoval aj s rastúcimi teplotami a väčším počtom súch. Samotné požiare do ovzdušia uvoľňujú oxid uhličitý, skleníkový plyn, ktorý poháňa klimatické zmeny.
„Ak stratíme lesy v dôsledku zvýšeného počtu požiarov a obmedzenej regenerácie, mohlo by to viesť k väčšiemu obsahu oxidu uhličitého v atmosfére," hovorí pre magazín Science klimatológ John Abatzoglo, ktorý sa do štúdie nezapojil. Lesy totiž pomáhajú odstraňovať oxid uhličitý z ovzdušia. Ak sa stromy nevrátia, cyklus sa môže narušiť. Budúcej klíme by pomohlo, ak by správcovia lesov vysádzali na miesta namáhané klimatickými zmenami, rastliny, ktoré novému suchému prostrediu dokážu lepšie čeliť.