Potápači upratovali tatranské plesá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Užitočnú akciu zorganizovali Štátne lesy TANAP-u v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca
Pod hladinu troch tatranských plies sa v rámci 25. ročníka akcie Čisté vody ponorili potápači, aby z nich vytiahli neporiadok predovšetkým po letnej turistickej sezóne. Tento rok k nim pridali aj kameňolom v popradskej Kvetnici. Vo vreciach už tradične končili najmä sklenené fľaše či plastové poháriky, kurióznym úlovkom bol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal zrejme po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had s legendárnym Gojkom Mitičom v hlavnej úlohe.
Do Velického, Popradského a Štrbského plesa sa zanorilo štyridsaťjeden potápačov, Nové Štrbské pleso tento rok opäť vynechali, keďže oň nebol záujem. Ďalší ôsmi vyčistili kameňolom v popradskej Kvetnici. Celkovo na breh vytiahli 562 kilogramov odpadu. Najviac, až 406,5 kilogramu neporiadku ležalo práve na dne lomu, v ktorom sa potápači rozhodli urobiť veľké upratovanie vôbec po prvýkrát. Vylovili napríklad tašku s knihami, televízor, pneumatiky, rôzne laná, železá i bežný domový odpad.
Najväčší záujem bol už tradične o čistenie Štrbského plesa, ktoré si tentokrát vyhliadlo dvadsaťosem potápačov. Z jeho dna vytiahli 77 kilogramov odpadu. „Okrem množstva plastových pohárikov končili vo vreciach silonové vlasce, rôzne tyčky či časti plotov, ktoré boli nastavané cez pleso počas pretekov," konkretizoval Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u. Našli sa však aj staré mince, no najväčšou kuriozitou bola sekerka, ktorá na dne jazera ostala pravdepodobne po nakrúcaní legendárnej snímky Náčelník Veľký had (1967). Ďalším prekvapením bola malá meteostanica, ktorú potápači objavili v strede plesa.
V Popradskom plese zase natrafili na nový dron, na brehu skončili aj skrinky, sklo, tehly, dosky či konzervy. Dokopy 46,5 kilogramu neporiadku odtiaľ vytiahlo osem potápačov. Ďalší piati sa zanorili do Velického plesa. Z jeho dna vylovili 32 kilogramov odpadu. Išlo predovšetkým o stavebný materiál, najmä tehly. Okrem upratovania Sliezskemu domu pomohli aj pri údržbe vodovodného potrubia, ktoré „stiahli" pod hladinu a zaťažili kameňmi, aby v zime nezamrzlo.
„Dvadsiaty piaty ročník akcie sa vydaril. Poseidon zariadil špičkové počasie, no najdôležitejšie je, že všetci, ktorí vošli do vody, sa z nej aj vynorili. Teší ma, že odpadkov v tatranských plesách ubúda. Kvetnický lom je nová lokalita, ktorú sme čistili po prvý raz, o čom svedčí aj množstvo vyloveného odpadu, ale verím, že ho bude z roka na rok menej," zhodnotil jubilejný ročník akcie Čisté vody jej dlhoročný koordinátor.
Podujatie zorganizovali Štátne lesy TANAP-u v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica. Podujatie bolo súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov na Podbanskom.