Postreky pod drobnohľadom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Slovensku hrozí v dôsledku nespracovanej veternej a rozširujúcej sa podkôrnikovej kalamity odumretie 415 000 hektárov smrekového lesa v časovom horizonte do 30 rokov.
Z celkovej výmery 510 000 hektárov smrečín sa táto plocha rovná rozlohe 9-ich národných parkov. Znamená to úbytok 100 miliónov kubíkov smrekovej drevnej hmoty. Pritom jeden smrek vyprodukuje kyslík pre 50 ľudí! Nehovoriac o význame týchto lesov pri kolobehu vody v prírode, v produkcii dostatočného množstva kvalitnej pitnej vody, o ich funkcii pôdoochrannej, retenčnej, protilavínovej, krajinotvornej, relaxačnej atď..
Lesníci zo š.p. LESY SR začali v júni tohto roka s revitalizačnými opatreniami na obnovu smrekových porastov a obrannými opatreniami proti premnoženým podkôrnym škodcom
/lykožrútom/ v súlade s Uznesením vlády SR č.990/2007 a Stratégiou boja proti hmyzím škodcom z dielne Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Cieľom je citlivý a diferencovaný prístup -najmä v kalamitných oblastiach NAPANT-u- tak, aby sa zachovali tunajšie biotopy vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov.
Pri eliminácii lykožrúta je však najdôležitejšia včasnos a dôslednos- t.z. rýchlo a dôkladne odstráni padnuté kalamitné drevo, prípadne lykožrútom napadnuté porasty, aby neohrozovali zdravé jedince. V prípade nespracovania kalamity sa všetky následné obranné a revitalizačné opatrenia dvoj -až trojnásobne predražujú...
Za prvý polrok 2008 evidovali LESY SR, š.p. 2 milióny 372 tisíc metrov kubických kalamity, pričom nárast prevažne ihličnatej / podkôrnikovej/ kalamity za prvých 6 mesiacov predstavoval 1 milión 470 tisíc kubíkov.
K 30.6. tohto roku sa spracovala kalamita v objeme 1milión 474 tisíc kubických metrov, čo je zhruba 62%.
Revitalizačné opatrenia - hnojenie a vápnenie - na obnovu smrekových porastov a zmiernenie kyslosti pôdy, sa realizovali letecky. Vápnilo sa drveným dolomitickým vápencom v 4-och odštepných závodoch- Žiline, Čadci, Liptovskom Hrádku a v Košiciach. Celková plocha, na ktorej sa aplikoval vápenec, bola 2.468 hektárov.
Organicko-minerálne hnojivo ROKOSAN, vytvorené v Národnom lesníckom centre vo Zvolene, sa tiež aplikovalo letecky, v 5-ich odštepných závodoch: Beňuš, Čierny Balog, Slovenská ¼upča, Námestovo a Rožňava. Rokosanom sa hnojilo na celkovej výmere 3 501 hektárov. Suma, vynaložená na hnojenie a vápnenie spomínaných oblastí, dosiahla 176 miliónov 769 tisíc korún.
Chemický postrek FURY 10EW je Ministerstvom pôdohospodárstva SR oficiálne schváleným a riadne registrovaným prípravkom na ochranu rastlín pre rok 2008. Bežne sa používa v poľnohospodárstve na ošetrenie zemiakov, hrachu, obilnín či repky. Množstvo, ktoré na postreky použil š.p. LESY SR nedosahuje ani spotrebu priemerného poľnohospodárskeho družstva. Je to syntetický pyretroid, vyvinutý na báze rastlinných látok, ktoré sú po biologických prípravkoch považované medzi insekticídmi za najšetrnejšie k životnému prostrediu. Obsahuje 10% účinnej látky zeta-cypermetrínu a aplikuje sa v predpísanej 0,5%-ej koncentrácii. Po nastriekaní sa do 1 hodiny vstrebe do kôry stromu a stáva sa neškodným pre ďalší hmyz na strome. Tento prípravok spåňa sprísnené kritériá EÚ a nachádza sa v potravinovom reazci celej Európy. LESY SR doň pred aplikáciou na smrečiny pridávali červené potravinárske farbivo, ktoré upozorňovalo náhodných turistov na chemickú asanáciu. V miestach postreku sa pri vstupe do lesa nachádzali upozorňujúce informačné tabule, na ktorých bol dátum postreku, 10-dňový zákaz vstupu a 28 dňový zákaz zberu lesných plodov. Keďže postreky sa väčšinou realizovali na kalamitných pracoviskách, platil tu aj predošlý zákaz vstupu z dôvody ohrozenia zdravia pri manipulácii s drevom. O všetkých postrekoch i revitalizačných opatreniach boli informované aj okolité samosprávy
Aplikáciu chemického postreku FURY 10EW spoluzabezpečovali dve dodávateľské firmy: firma Agrofintil na Odštepných závodoch Košice, Prešov, Kriváň a Čierny Balog. Firma Agrochemix v Rimavskej Sobote, Považskej Bystrici, Čadci, Revúcej, Rožňave a v Námestove. Postrek sa aplikoval pozemne . Minulý týždeň sa chemicky asanovalo vrtuľníkom v neprístupnom teréne hrebeňa hôr Odštepného závodu Beňuš / nad obcami Polomka, Pohorelá a Heľpa/ a na strmých horských porastoch Odštepného závodu Liptovský Hrádok , v Lesnej správe Čierny Váh a Malužiná.
Chemicky sa tak ošetrilo celkom 1 milión 500 tisíc kubíkov kalamitného dreva pri nákladoch 130 miliónov korún .
Chemický zákrok je krajným riešením pri záchrane smrekových porastov pred podkôrnikovou kalamitou. Vzhľadom na 20 až 30%nú úspešnos pri odchyte lykožrútov feromónovými lapačmi, je tento spôsob výrazne efektívnejší. Viac ako 200%ný nárast počtu lykožrútov v tomto roku a tomu priamo úmerný nárast podkôrnikovej kalamity je alarmujúci. Veď len na Odštepnom závode v Liptovskom Hrádku odchytili za uplynulých 6 mesiacov 20 miliónov týchto podkôrnych škodcov...
afa