Postreh: Na Slovensku robia nezmyselné legislatívne predpisy z lesníkov naničhodníkov, vyspelá Európa seriózne zachraňuje lesy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ing. Róbert Gombárik, predseda pozemkového spoločenstva Urbársky spolok obce Nižná Boca, píše v aktuálnom statuse na svojom profile na sociálnej sieti, že mu končí dvanásťdňový pobyt v Nemecku, počas ktorých sa podľa jeho slov utvrdil v tom, že lesnícka práca má význam a lesníci tvoria komunitu, ktorá má opodstatnenie v našej spoločnosti.
„Bol som nadšený rýchlym zásahom miestneho mladého lesníka, ktorý presadzuje intenzívnu kontrolu porastov opakovaným pozorovaním počas dvoch týždňov. Prešiel som pre neho dvakrát cca 400 ha. A dnes už bola celá plocha, čo som pred týždňom vyznačil, spracovaná. Keď som mu poslal do mobilu obrázok s novým ohniskom nákazy, ihneď pribehol, potom nabehli s harvestorom a začali spracovávať.
Žiadny súhlas na ťažbu, žiadne bodky na pňoch, žiadne kríže, žiadne projekty, žiadnych 10 dní čakania, žiadne nahlasovanie - to mi veľmi imponuje a tešil som sa z toho, ako to funguje. Zároveň som bol nešťastný z toho, že o pár dni prídem domov a nebudem môcť nič robiť alebo budem stále len niečo nahlasovať a na niečo čakať. Strašne zlé a nechce sa mi veriť, že Slovensko ide týmto trendom, keď vyspelá Európa seriózne zachraňuje lesy.
Keď nezačneme okamžite poslúchať Lesnícku ochranársku službu Banská Štiavnica a nezbavíme sa nezmyselných legislatívnych predpisov, robiacich z lesníkov naničhodníkov, keď neprijmeme konštruktívne systémové opatrenia, zničíme si všetky lesy. Hoci všetci tvrdia, že to, čo tu píšem, dávno vieme, napriek tomu nemáme žiadny systém, ktorý by naštartoval veci a posunul ich do reálneho výkonu ochrany lesa.
Naučte sa včas rozpoznať prvé príznaky a nebojte sa spracovať zelené stromy. Zachránite tak včas rozsiahle územia. Najkrajšie veci sa v lesníctve robia na najnižších stupňoch riadenia a to ma teší najviac. Pomôžu prezidentka a slovenská vláda lesom tým, že podporia aktívny manažment na ochranu lesov? Podporia tým reálnu zamestnanosť a tvorivú ľudskú činnosť alebo radšej budú platiť ľuďom za ničnerobenie? V Nemecku prezident a vláda podali pomocnú ruku a poskytli pracovnú silu na záchranu lesov, ktorú platí štát,“ píše okrem iného R. Gombárik.