Postreh: Lesoturistika ako protiváha bezzásahu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Jeden z najznámejších lesníkov súčasnosti, polesný z Čermeľa pri Košiciach Ing. Peter Šiška, sa chystá do dôchodku. Ešte dva mesiace bude odovzdávať polesie svojmu nástupcovi, oboznámi ho so všetkými jeho zákutiami a špecifikami. Zverí mu do starostlivosti krásne lesnícke dielo. Videli sme, čo po ňom po dvadsiatich rokoch zodpovednej lesníckej práce, vyváženej vo vzťahu k lesu aj spoločnosti, na čermeľskom polesí ostane. O jeho prístupe k pestovaniu tunajších porastov a výsledkoch, ktoré môže s čistým svedomím prezentovať aj pred ortodoxnými ochranármi, zverejníme článok v letnom dvojčísle časopisu LES & Letokruhy.
Keď sociálne siete a médiá začali plniť vyhlásenia iniciatívy My sme les, Ing. Peter Šiška sa rozhodol, že bude vydávať na facebooku vlastné, objektívne a lesnícke svedectvo o lese. On a jeho nasledovníci, a je ich čoraz viac, ktorí využívajú internet na to, aby informovali o lesníckej robote v lese a pre les, vytvorili a ďalej posilňujú protiváhu tendenčným, účelovým a emocionálnym posolstvám ekoaktivistov.
Ale to nie je jediná protiváha, ktorou Ing. Šiška z Mestských lesov Košice inšpiruje. Na polesí totiž cieľavedomo a uvážene usmerňoval vývoj niektorých porastov tak, aby sa stali výkladnou skriňou citlivej a premyslenej lesníckej, vpravde tvorivej práce. V teréne ju priamo a názorne popisuje takto: „Tu je ponechaný kotlík, tam staré stromy. Vidíte tu jedle, buky, obďaleč starý dub. Dá sa prejsť okolo mŕtveho dreva a po prejdení pár krokov je k videniu javor horský, jaseň, vedľa skupina mladých stromov. Nechať pár takých porastov povedzme na každom polesí a iba mierne a pomaly do nich zasahovať – a za pár rokov budú ľudia ochotní aj zaplatiť za exkurzie do takto lesnícky obhospodarovaných lesov, v ktorých si nechajú vysvetliť, že aj to drevo je potrebné a že my lesníci máme radi les. Niekto im v takomto lese vysvetlí, že lesy nedrancujeme, že ich skrátka máme radi.“
Takže nie pasívny prístup a samovývoj, bezzásah so suchármi, chradnúcimi a rozpadajúcimi sa stromami, ktorý je zaujímavý iba z vedeckého a výskumného hľadiska. Výsledok odborného a aktívneho lesníckeho prístupu k trvalo udržateľnému obhospodarovaniu lesov je a bude atraktívny pre návštevníkov lesov, pre širokú verejnosť, ktorá sa naučí obdivovať rozmanitosť lesa a bezpečne sa v ňom pohybovať práve vďaka cieľavedomej lesníckej práci. Lesoturistika, ponúkaná lesníkmi, sa tak môže stať reálnou a úspešnou protiváhou bezzásahového režimu, ktorý preferujú ochranári.
Jozef Marko