Postreh: Elektrikári po víchriciach mediálnymi hviezdami, na lesníkov novinári zabudli
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Februárové víchrice, ktoré sa prehnali Slovenskom, spôsobili najmä na Horehroní, Liptove, vo Vysokých Tatrách a na ďalších miestach obrovské materiálne škody. Dva dni po druhom, niekoľkohodinovom vyčíňaní silného vetra som sa rozprával s lesníkmi na Beňuši a videl som aj priamo v teréne ničivé následky nielen februárových, ale aj decembrovej vetrovej kalamity.
Desiatky tisíc kubíkov dreva, pováľaných krížom cez seba na prudkých svahoch a na zatarasených lesných cestách spracovávali lesníci v mimoriadne náročných terénnych a klimatických podmienkach, v hlbokom blate a pľúšti. Spúšť, ktorú po sebe zanechal prírodný živel, pripomínala v niektorých vyvrátených a polámaných, teda kompletne rozvrátených porastoch, apokalypsu.
Lesníci však boli rozčarovaní z toho, že vo všetkých médiách bola verejnosť priebežne a opakovane informovaná iba o tom, koľko odberných miest, obcí a ich obyvateľov nemalo elektrinu kvôli poruchám na elektrickom vedení, spôsobených vetrom. Televízie ukazovali zábery na to, ako sú prepiľované stromy, popadané na elektrické vedenia alebo ako údržbári a opravári napájajú postihnuté obce a usadlosti na náhradné zdroje, kým opravia alebo vymenia poškodené elektrické stĺpy a vedenia. Ukazovali, v akých náročných poveternostných podmienkach pracujú, ale tam ich informovanie o následkoch víchric na jednu či dve výnimky začalo aj skončilo.
Sklamanie lesníkov z nezáujmu slovenských médií o to, akým spôsobom sa oni musia popasovať s následkami vetrových kalamít, v akých nebezpečných podmienkach musia spracovať polámané a vyvrátené stromy a koľko zákonných prekážok od procesu verejného obstarávania až po povolenia od štátnej ochrany prírody musia prekonať, aby mohli kalamitu vôbec začať spracovávať bolo o to väčšie, že české médiá venovali pozornosť nielen elektrikárom, ale aj lesníkom pri informovaní o následkoch vyčíňania vetra v krajine našich západných susedov.
Z mojej dlhoročnej praxe z komunikácie s verejnosťou a médiami viem, že každá kríza je zároveň príležitosťou. Aj víchrica a to, čo spôsobila v lesoch, bola veľkou šancou pre lesníkov, aby využili tento aktualizačný moment, dali o sebe verejnosti vedieť a proaktívne informovali prostredníctvom masmédií o tom, čo všetko musia urobiť, aby následky víchrice zvládli. Až na jednu či dve výnimky túto príležitosť žiaľ nevyužili. Isté je, že príroda im ponúkne skôr či neskôr ďalšie možnosti a je len na lesníkoch a lesomajiteľoch, ako sa budú sami snažiť komunikovať svoj význam pre les a spoločnosť.
Jozef Marko